Pelhřimov má dnes necelých 16,5 tisíc obyvatel. Dnes je město známé svým muzeem kuriozit, ale do povědomí vstoupilo i jako „Pejřimov“ ve filmu Marečku, podejte mi pero či svým krematoriem, které tu není, ve filmu Vesničko, má středisková.
Pelhřimov leží ve Východních Čechách na levém břehu říčky Bělé v severní části Českomoravská vrchoviny, najdeme ho mezi Jihlavou a Táborem.
Nejstarší historie
Pelhřimov byl ve své historii založen třikrát, nejprve s kostelem sv. Jana Křtitele, pocházející z 1. pol. 13. stol. což je dnes Starý Pelhřimov. Protože ten trpěl nedostatkem vody, pak napodruhé u Bělé v polovině 13. století biskupem Janem III z Dražic, to bylo s kostelem sv. Víta. Toto město bylo v roce 1289 vypáleno a opět došlo k novému založení město již opevněného, tedy s kostelem sv. Bartoloměje. Město se pak proslavilo hlavně soukenictvím.
Renesanční město
Renesance, tedy 16. století, bylo obdobím rozkvětu, v polovině století tu byl postaven zámek a po požáru města r. 1561 i nové domy měšťanů. Roku 1572 se město dokonce vykoupilo z poddanství a roku 1596 bylo povýšeno na královské město. Renesanční tvář města se podařilo zastřít v době baroka po požárech roku 1646 a 1766.
Velký Pelhřimov
Pelhřimov se od roku 1972 do 1980 zvětšoval připojováním okolních obcí a osad, první byl Starý Pelhřimov, celkem jich bylo více jak 40, sedmnáct z nich se ale po roce 1990 odpojilo. Dnes proto leží některé osady odděleně, nejvzdálenější hranice je od centra víc jak 12 km (Ostrovec).
Památky
V 19. století přineslo městu to, že fasády domů dostaly historizující vzhled a byla zazděna většina podloubí. Historické centrum si přesto zachovalo středověký půdorys a bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací.
Dochovaly se části hradebních zdí a zejména vstupní brány Horní Rynárecká a Dolní Jihlavská. Památkovými objekty jsou mimo nich zejména radnice, zámek, kostel sv. Bartoloměje s děkanstvím, poutním kaple sv. Anny, Městské divadlo (původně solnice 1707 přestavěná 1896), kaple Kalvárie (sv. Kříž 1671), Kaple Bolestné P. Marie (1714, lapidárium smírčích křížů a náhrobních kamenů) a nejstarší kostel ve městě sv. Víta.
Pelhřimov návštěvnický
Návštěvníci ve městě mají mnoho možností, jak si užít volného času a touhy po poznání a zábavě. Muzeum Vysočiny je umístěno v zámku, kde nabízí stálé expozice a příležitostné výstavy, další expozice muzeum jsou pak v Městské šatlavě a v Domečku F. B. Vaňka. Za nejhezčím výhledem se můžeme vydat na vrchol věže kostela sv. Bartoloměje, kde ve výšce 30 metrů je komůrka hlásného.
Muzeum strašidel nalezneme ve středověkém sklepení purkrabského domu na náměstí, kde na nás čekají nadpřirozených bytostí, které se v okolí města vyskytují nebo vyskytovaly. Obdobnou expozici nabízí muzeum Pelhřimovské peklo ve Šrejnarovském domě na náměstí z roku 1614, kde se můžeme na chvíli stát čerty nebo zůstat obyčejnými hříšníky, užij si zajímaví interaktivní expozice a poznat samotného Lucifera. V přízemí domu je umístěna Síň Lipských, věnovaná rodu Lipských, kde z nich proslavili zejména režisér Oldřich Lipský a jeho bratr herec Lubomír, jsou zde ukázky jejich práce v divadle, filmu či televizi, kde odvedli velký kus práce i další členové této slavné umělecké dynastie.
Největšího věhlasu po republice si zatím vysloužilo Muzeum rekordů a kuriozit se svou ojedinělou expozicí, jedinou svého druhu ve střední Evropě. Muzeum sídlí v historické Jihlavské bráně, kde se v pěti patrech expozice díky sběratelům a výrobcům všeho možného i nemožného podařilo nashromáždit unikátní exponáty. Je to svět miniatur i obřích věcí, siláků i akrobatů, výrobců nekonečných hlavolamů i kaskadérů padajících do osmdesátimetrových hlubin.
Pelhřimov se asi také jedinečné ve světě, kde je na počet obyvatel největší počet různých muzei, nemůžeme nejmenovat muzeum Zlaté české ručičky, které najdeme v Domě dobrých dnů. Je zde expozice, do které vložil 40 let svého života Tomáš Korda z Vrchlabí, který vyrábí vše možné i nemožné jen ze sirek, domy i kytaru.
Muzeem pod širou oblohou může být procházka Českou knihou rekordů, kdy cestou podél říčky Bělé jsou vystaveny různé exponáty a z mluvících tabulí se dovíme mnoho z České knihy rekordů.
Největším muzeem je zde jistě město samotné, jeho památkami a zajímavostmi nás provede Stezka po stavebních slozích. Ostatně, informační centrum nabízí návštěvníkům možnost si objednat vlastního průvodce po městě.
Pokud se chce někdo zúčastnit na překonání nějakého rekordu, má nepřeberné možnosti u příležitosti Mezinárodního festivalu – Pelhřimov město rekordů.
Krematorium na závěr
A na závěr ještě jednou k věhlasnému krematoriu, které jsme zde marně hledali. V roce 2010 u příležitosti Hasičského festivalu dechových hudeb a Dnů záchranářů bylo postaveno dřevěné krematorium v ulici Krásovy domky poblíž KD Máj. Do rakve umístěné uvnitř se tři dny vhazovaly lístečky s trápeními a starostmi. Po slavnostním zahájení prvního žehu shořela nejen rakev, ale i krematorium.