Domů / Nezařazené / Archeopark Všestary

Archeopark Všestary

Pokud přemýšlíte, kam příště vyrazíte na výlet a jakožto milovníky historie vám již teď chybí prohlídky hradů a zámků, které jsou v tomto období většinou zavřené, můžete vyzkoušet archeopark ve Všestarech.

Do dob minulých

Tento park je výsledkem spolupráce Společnosti experimentální archeologie Hradec Králové, Královehradeckého kraje a Univerzity Hradec Králové. Expozice archeoparku je rozdělena do dvou částí na vnitřní a venkovní.

Ve venkovní expozici najdete ukázky staveb tak, jak vypadaly v pravěku, tedy neolotický a eneolitický dům, polozemnice ze starší doby železné, rondel, výrobní okrsky i pravěké pohřebiště spolu s mohylami. Všude jsou prováděny ukázky tradičního způsobu výroby nejrůznějších předmětů a postupy zpracování materiálů. Je zde drceno obilí, broušení kamenných seker, obdělávání polí dřevěnými nástroji a práce s dalšími replikami.

Ve vnitřní expozici najdeme tři různé části. První z nich prezentuje podzemní život a duchovní svět lidí žijících v pravěku. Toto dělení reprezentuje i metody archeologické práce, tedy výzkum památek ukrytých pod zemí, rekonstrukci objektů na povrchu, pohled letecké archeologie. Součástí je i osm metrů dlouhý model pravěké krajiny, spolu s rekonstrukcí archeologických vykopávek, jeskyní s pozůstatky zvířat a lidí a také výstavní a projekční sál.

Areál naleznete poblíž místní Základní škole Všestary. Do parku se dostanete i po místní, 12 kilometrů dlouhé archeologické trase, která spojuje Hradec Králové s místními archeologickými lokalitami.

Vstupné je 100 korun a otevírací doba je od března do října.

O Vojta

Zkuste také

Tip na zimní wellness pobyt na zámku

Zastavte se, odpočiňte si a načerpejte sílu. Budete ji potřebovat! Epidemie sílí. Počet infikovaných koronavirem …