Domů / Morava / Navštivte majestátný Bouzov

Navštivte majestátný Bouzov

Patříte-li k milovníkům hradů a jejich návštěva vás nikdy nenudí, pak byste si určitě měli udělat výlet na hrad Bouzov, který sice na první pohled vypadá jako středověká pevnost, ovšem vevnitř vás překvapí její romantická přestavba z přelomu 19. a 20. století.

Hrad mnoha tváří

Hrad je v současné době majetkem státu a spravuje jej Národní památkový ústav. Od roku 1964 je zapsán na seznamu kulturních památek a později také na seznam národních kulturních památek. V Česku patří mezi nejnavštěvovanější památky a je také velice oblíbeným místem u filmařů.

Historie hradu sahá do přelomu 13. a 14. století. Jeho prvním dochovaným majitelem je Búz z Bouzova. Později jej vlastnili páni z Vildenberka a další čeští páni. V průběhu třicetileté války sloužil jako pevnost a vězení pro švédské zajatce a jako panské sídlo pak dloužit až do konce 17. století. S příchodem řádu Německých rytířů přišlo také chátrání a jeho konfiskace českým státem přišla v roce 1923. Posléze jej zabavili nacisté, a jednotky SS si zde vybudovali svou základnu a po skončení války hrad opět připadl do rukou státu.

Hrad sice na první pohled působí jako středověké sídlo, ovšem během let došlo k několika významným přestavbám. Dnešní podoba je z roku 1985 až 1910, kdy byla zbourána větší část původního hradu a během dvou let zde vznikl hrad zcela nový, který napodoboval jihoněmecké hrady.

Do hradu byly svezeny nejrůznější středověké artefakty, které souvisely s řádem německých rytířů a interiéry byly vybaveny replikami středověkého nábytku. Dnes je hrad velice oblíbeným místem turistů a znát jej můžete například z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci či seriálu Arabela se vrací.

O Vojta

Zkuste také

Užijte si zimu na zámku v Čechách!

Předvánoční čas bývá už tradičně poměrně uspěchaný, chaotický. Přitom by tomu mělo být přesně naopak. …