Domů / Morava / Hrubý Jeseník

Hrubý Jeseník

Hrubý Jeseník je oblíbeným cílem turistů prakticky po celý rok. Od jara do podzimu se mohou vydávat na pěší túry a v zimě využívat krásné lyžařské terény a bohaté sněhové nadílky, která je tu snad největší v republice.

Toto dominantní pohoří Slezska a části severní Moravy je nejvýchodnější částí Krkonošsko-jesenické ho horského pásma a druhým nejvyšším pohořím po Krkonoších. Nejvyšší horou je Praděd se svými tisíci čtyřista devadesáti a jedním metrem nad mořem. Území Hrubého Jeseníku bylo vyhlášeno již v roce 1969 jako chráněná krajinná oblast díky přírodnímu bohatství a z důvodu jeho zachování. Tato oblast má rozlohu 740 čtverečních kilometrů a sídlo bylo dříve v Malé Morávce, dnes ve správním centru oblasti městě Jeseník.

Kromě jiného zahrnuje i několik lyžařských lokalit, z nichž jsou nejznámější a nejvyužívanější sjezdovky a běžkařské tratě v okolí Červenohorského sedla nebo na svazích Pradědu. Díky tradičně bohaté sněhové nadílce jsou tato střediska lyžaři navštěvována mnohdy až do jarních měsíců.

Celá oblast Hrubého Jeseníku zahrnuje nejen Praděd, ale také masiv Kralického Sněžníku, Rychlebské hory a Nízký Jeseník. S výjimkou Nízkého Jeseníku překračuje ostatní pohoří nadmořskou výšku tisíc metrů. Jeseníky jsou ideálním místem pro milovníky aktivní dovolené. Najdete zde bohatou síť turistických značených cest a řadu rekreačních a sportovních center. Na své si zde přijdou i příznivci horských kol, jelikož zdejší cyklotrasy jsou pro ně z hlediska náročnosti přívětivé.

SAMSUNG DIGIMAX 360

Řada zajímavostí láká k návštěvě a pěší výlety vedou nádhernými terény po turisticky značených pěšinách. Jeseníky jsou oblíbené i díky tajuplné mystice některých míst Za všechny můžeme jmenovat třeba Petrovy kameny, kam se podle pověstí slétaly čarodějnice. Pověrami je opředen i skalní útvar Venušiny mísy, který je údajně dílem lidských rukou a pohanští Germáni zde provozovali krvavé orgie na počest bohyně Venus. Tajemností oplývá také mechové jezírko na Rejvízu, kde je podle pověsti potopena celá osada. I další místa, jako například jeskyně nabízejí prostor pro fantazii.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Zkuste také

Podívejte se na nejzajímavější barokní stavbu Čech

Pokud hledáte tip na příjemný výlet pro celou rodinu s jasným cílem, u kterého se nejen …