Domů / Doporučujeme / Dvě nejhezčí české vinařské stezky

Dvě nejhezčí české vinařské stezky

Pro milovníky vína je Česká republika pravým rájem, neboť skýtá spoustu oblastí plných sklípků a vinařských stezek, kde vás místní obyvatelé rádi pozvou na sklenku vína a přátelsky s vámi pohovoří.  V následujícím článku vám přinášíme několik tipů na vinařské stezky, které vám umožní prozkoumat zblízka vinařské regiony a ochutnat tamní moky.

Mikulovská vinařská stezka

82 km dlouhá stezka vás provede převážně po asfaltových cestách mezi Mikulovem, krásnou krajinou Nových Mlýnů přes Pavlov až do Lednice. Nenáročný okruh je celoročně sjízdný, za mokra jsou však travnaté a nezpevněné cesty přístupné pouze na horském kole. Postupně navštívíte Mikulov, Přerovský vrch s krásnými vinohrady, minete horní část Nových Mlýnů a dospějete do oblíbeného letoviska Pasohlávky. Na druhé straně břehu nádrží na vás čeká prohlídka Dolních Věstonic s archeologickou expozicí včetně Věstonické Venuše. Poslední stezkou tohoto úseku pak bude vinařská vesnička Pavlov. Z Pavlova se poté vydáte přes Milovice a Bulhary až do Lednice s krásným novogotickým zámkem. Ve Valticích vás poté čeká sídelní zámek Lichtenštejnů s vinařskou expozicí Salon vín. Z Valtic se poté vydáte zpět do Mikulova.

Brněnská vinařská stezka

Tato vinařská stezka je dlouhá 130 km a je tvořena převážně cyklostezkami a místy nezpevněnými polními cestami. Při putování na jih vás bude provázet řeka Jihlava a přírodním parkem Niva Jihlavy se dostanete do Pohořelic s kostelem sv. Jakuba a do obce Ivaň.

Úsek Brněnské vinařské stezky směřující na východ vás zavede podél přírodního parku Žďánický les až do Slavkova. V této oblasti si budete moci vychutnat lahodná bílá vína odrůd Müller –Thurgau, Veltínské zelené či Tramín červený. Na celé trase se také setkáte s velkým množstvím zajímavých památek, například s Rajnhardským klášterem, archeologickou lokalitou Cezavy nebo zámkem ve Slavkově.

Nikam vyrazit nemůžete? Vychutnejte si nějaké kvalitní české víno u vás doma.

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …