Domů / Morava / Podívejte se na nejzajímavější barokní stavbu Čech

Podívejte se na nejzajímavější barokní stavbu Čech

Pokud hledáte tip na příjemný výlet pro celou rodinu s jasným cílem, u kterého se nejen pokocháte krásnou přírodou, ale také uměním barokního období, pak se rozhodně zajeďte podívat na Zelenou horu, do kostela Svatého Jana Nepomuckého.

Jedinečná stavba

Tato velice raritní barokní stavba se nachází u města Žďár nad Sázavou na kopci zvaném Zelená hora. Jedná se o vrcholné dílo barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, který jí vybudoval v letech 1720-1722. A na svou dobu se jednalo o velice progresivní dílo promyšlené do posledního detailu. Unikátnost této stavby dokládá také ten fakt, že je zapsána na Seznamu světových kulturnch a přírodních památek UNESCO.

Cílem stavby bylo především oslavit osobnost Jana Nepomuckého jako patrona a světce. Až do nedávné doby byla stavba obehnána hustým borovým lesem, který však byl vykácen a tak je Zelená hora skutečně opět zelenou a její dominantu na vrcholku je vidět i z velké dálky.

 Kostel hřbitov i okolí

Kostel s okolními pozemky momentálně náleží církvi, která se o památku náležitě stará. V současné době probíhá za provozu restaurátorská práce na vnějších částech kostela. Interiér je jich opravený a vše co se v něm nalézá je původní. Jediné co bylo vyměněno z velké části je podlaha. Jelikož byl v minulosti kostel používán coby chlív pro otce, ovčí kopýtka podlahu značně poškodila a tak bylo nutné dlažbu vyměnit.

Kudy kam

Nejlepší cestou jak se na Zelenou horu dostat je ze Žďáru nad Sázavou, odkud k ní dojedete automobilem, vlakem, autobusem a na kole. A na své si odsud přijdou i milovníci pěších túr, kterým bude stačit držet se po žlutě značené stezce.

O Vojta

Zkuste také

Navštivte majestátný Bouzov

Patříte-li k milovníkům hradů a jejich návštěva vás nikdy nenudí, pak byste si určitě měli udělat …