Domů / Severní Čechy / Král hradů: Tajemný Bezděz

Král hradů: Tajemný Bezděz

Tuto přezdívku získal Bezděz od svých návštěvníků. Hrad Bezděz je opředen nejedním tajemstvím. Traduje se, že zde mniši ukryli tajemný poklad, přičemž tuto pověst prý vyslechl Bedřich Smetana a na její námět napsal operu Tajemství.  Jiná pověst se zmiňuje o příběhu tajemné chodby, kterou měla utíkat do vesnice Kunhuta se synem Václavem II., kterému byl hrad nedobrovolným vězením.

Trocha historie

Hrad Bezděz byl založen již v roce 1264 králem železným a zlatým Přemyslem Otakarem II. Uvězněn zde byl jeho syn Václav II. i s královnou Kunhutou. Dobrý způsob, jak se zbavit ženy i syna. Majetkem Valdštejnů byl hrad od roku 1627. Hrad byl inspirací pro mnoho umělců, především však pro K. H. Máchu, kterým se stal inspirací pro některá z jeho děl. Historie zde na hradě ožívá díky kostýmovaným průvodům, divadlu a středověkým veselkám.

Co zde uvidíte?

Hrad Bezděz má jeden základní okruh, jde o volnou prohlídku s tištěným průvodcem. Vidět zde můžete hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác a manské paláce na II. nádvoří. Na Bezdězu se můžete kochat i unikátní raně gotickou kaplí s dvojitým ochozem a dvěma poli křížových kleneb a klenbou v závěru. Díky ochozu na Velké věži se můžete kochat jedinečnými výhledy. Věž měří 34 metrů. Pokud máte štěstí na počasí, spatřit z ní můžete i Ještěd, České středohoří či Lužické hory. Tento okruh můžete navštívit za poplatek 90 Kč.

Nádherná příroda

Samotný hrad a okolní příroda byla vždy inspirací a i dnes může inspirovat vás. Bezděz patří bezesporu k nejznámějším a nejzajímavějším hradům v Čechách. Hrad zůstal, jako jeden z mála, ve své čisté podobě. Naštěstí neprošel přestavbou na romantické letní sídlo, ani nebyl zbořen. Díky tomu se zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta lemovaná mnoha kampličkami.  Přijďte Bezděz během letních měsíců navštívit i vy. Nebudete litovat, potěší vás i nádherná okolní příroda.

O Vojta

Zkuste také

Jedinečné Hřensko

Hřensko je malebným městečkem ležícím v Severních Čechách, jehož historie sahá až do 15. století Dnes …