Domů / Severní Čechy / Místo, kde vám naskočí husí kůže – koncentrační tábor Terezín

Místo, kde vám naskočí husí kůže – koncentrační tábor Terezín

Terezín se bohužel proslavil svou smutnou rolí, za druhé světové války byl totiž největším koncentračním táborem v Čechách, v současnosti spíš slouží jako památník pro připomenutí tragických osudů desetitisíců Židů, kteří tímto hrůzu nahánějícím místem prošli.

Historie pevnosti však sahá mnohem dále, až do 18. století, kdy zde probíhaly prusko-rakouské boje. Dvě oddělené části města uzavřené v hradbách ve tvaru hvězdy poté nacistům sloužily jako policejní věznice a židovské ghetto, jehož branami prošlo celkem na 140 000 lidí, z nichž více než 35 000 zde zahynulo.

V současnosti pochmurnou minulost připomínají například bělostné hroby na Národním hřbitově, pietní místo u Ohře, kde byl roku 1944 vysypán popel zemřelých, expozice v Malé pevnosti, Muzeum ghetta či bývalá Magdeburská kasárna, krematorium a márnice.

Zajímavosti v okolí

Abyste si po návštěvě tohoto smutného místa trochu odpočinuli, máte naštěstí mnoho dalších příležitostí, kam v blízkém okolí vyrazit. Nedaleko Terezína se například nachází historické město Litoměřice s bohatou kulturní nabídkou i sportovním vyžitím včetně koupaliště, jezdeckých klubů, či golfových hřišť.

Máte rádi historickou a ušlechtilou atmosféru zámků? Navštivte krásné barokní Ploskovice s úchvatnou rozlehlou zahradou, které svého času miloval i Edvard Beneš, jenž zde často pobýval se svou manželkou. Druhou variantou, kam vyrazit za historií, je zámek v Libochovicích, původně renesanční stavba, později barokně upravena. Místo je také známé jako rodiště Jana Evangelisty Purkyně, jemuž je zde věnovaná samostatná muzejní expozice.

Další zajímavé místo je jedinečný hrad Hazmburk, který se nachází nedaleko obce Černiv a poskytuje překrásný rozhled do krajiny Českého středohoří. Poslední zastávkou může být areál bývalého kláštera v Doksanech, který je v současnosti přestavěn na zámek.

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Jedinečné Hřensko

Hřensko je malebným městečkem ležícím v Severních Čechách, jehož historie sahá až do 15. století Dnes …