Pokud chcete poznat pravou krásu Jizerských hor, pak e rozhodně zajeďte podívat do osady Jizerka v oblasti Kořenova. Jizerka je dnes jakýmsi oblastním střediskem letní i zimní turistiky. Má se zbytkem světa silniční spojení, na kterém však kvůli zákazu vjezdu do celé obce narazíte jen málo kdy. V zimních měsících je však silnice kvůli silným sněhovým závějím zcela neprůjezdná
Údolí, které nemá obdoby
Budovy v této vesnici jsou od roku 1995 chráněné jako vesnická památková rezervace. Budovy se krčí na lukách Malé Jizerské louky, mezi Vlašským a Středním jizerským hřbetem ve výšce 862 m. n. m., díky čemuž je nejvýše položenou vesnicí Jizerských hor.
Osadou protéká potok Jizerka, do kterého se vlévají Sklářský a Safírový potok. Ne nadarmo se tento potok takto jmenuje, protože dříve v něm skutečně bylo možné nalézt drahokamy v podobě safírů, granátů a další. I proto do této oblasti rádi přicházeli Vlachové, jak se dříve říkalo Italům, kteří zde hledali a těžily drahokamy i zlato.
První zmínky o osadě jsou k dohledání již z roku 1539, v registru pražského archivu, ve sporu o hranice mezi českými pány. Obec je popsána jako obydlí čihařů a ptáčníků, tedy lidí, kteří se zabývali odchytem a chovem ptactva. V roce 1769 čítala obec celkem 7 domů.
V roce 1828 zde byla založena sklářská huť, ve které se vyrábělo duté sklo. Zajímavost je také místní Hnojový dům, který dříve sloužil pro uskladnění hnoje a později byl zakoupen dobrodruhem Gustavem Ginzelem, který do domu svedl dva potůčky a tím jej vyčistil. V roce 1995 zachvátili stavení plameny a dnes stojí na jeho místě replika původní budovy, která rozhodně stojí za návštěvu, už jen kvůli muzeu, které zde po dobrodruhovi zůstalo.