Domů / Zajímavá místa / Letná místo o kterém se mluví

Letná místo o kterém se mluví

O Letné se v poslední době mluví především v souvislosti s demonstracemi, ovšem co je vlastně tato pláň a kopec nad Vltavou zač?

Letenské pláně a jejich historie

Původně se toto místo nazývalo jako Leteň či Letná pole, což naznačovalo slunné místo. Takto byla nazývána již ve středověku, kdy se zde v roce 1420 rozložil tábor Zikmunda Lucemburského, a později zde sídlila tak vojska habsburská, francouzská, švédská a pruská. Strategický bod při obléhání města proto znemožňoval jakoukoliv urbanizaci, protože domy byly vždy vypáleny. Poslední takové obléhání bylo v roce 1968, kdy zde přistávaly vrtulníky sovětských vojsk.

V oblasti se nacházely vinice a zahrady. Vůbec první zmínka o tomto místu pochází z roku 1261, kdy zde Přemysl Otakar II. pořádal korunovační hostinu. Dodnes se proto jedna z ulic na Letné jmenuje korunovační.

Na Letnou byl vždy velmi špatný přístup, a proto zde nechal Rudolf II. i Albrecht z Valdštejna prokapat strání tunely či štolu pro lepší přístup. Na Letné stále také původní letohrádek Belveder, který byl vyhozen do povětší francouzskými vojáky a poté po něm bylo pojmenováno hned několik budov v Praze.

Místo pro zábavu i demonstrace

Letenská pláň začala být soustavně obydlována až od konce 19. století. Dokonce vznikl monumentální projekt na prokopání celé stráně v ose Čechova mostu a vykopání velkolepého vítězného oblouku. Z tohoto plánu však nakonec sešlo.

Dnes nabízí místo jedinečný výhled na Prahu a poskytuje prostor pro sportovní vyžití, zábavu, ale také je místem pro nejrůznější shromáždění a demonstrace. Tou největší byla ta v roce 1989 a druhá největší by měla nyní následovat v neděli 23. června, která je namířena proti vládě Andreje Babiše.

O Vojta

Zkuste také

Zapište si do kalendáře setkání uměleckých kovářů na hradě

Tahle událost patří k letním krásám. Představte si nádherný rozlehlý hrad a umělecké kováře z …