Domů / Východní Čechy / Česká Třebová

Česká Třebová

Česká Třebová má kolem 16 tisíc obyvatel, leží ve Východních Čechách, kde je čtvrtým městem v počtu obyvatel v Pardubickém kraji a druhé podle rozlohy tamtéž. Jeho osu tvoří říčka Třebovky, na západě je dolina ohraničena lesnatým Kozlovem (601 m) a Javorníkem (561 m) a na východě také zalesněným hřebenem Hřívou s nejvyšším vrchem Palice (613 m).

Něco z historie

První zpráva o České Třebové je z roku 1278, kdy již byla asi městem. Starší je totiž osada na pravém břehu Třebovky s románskou rotundou sv. Kateřiny postavenou již v 1. polovině 13. století. Ve středověku se zde rozvíjelo tkalcovství, hrnčířství a i další řemesla. Město se zdárně vyvíjelo, např. v roce 1547 si postavilo radnice, ovšem přišla 30letá válka a s ní vojska a požáry (1635). Další ohně (1745 a 1793) ničily město dál.

Období průmyslové revoluce

První předzvěstí 1840 moderní doby byl v roce pokus o zřízení vodoléčebných lázní v Javorce. Pak již roku 1845 dorazila do města železnice (trať Olomouc – Praha) a brzy na to se stala významným železničním uzlem. Nynější nádraží je až z roku 1924, ovšem stavební práce pokračují vlastně dodnes, např. nástupiště, propojení s autobusovým nádražím atd. Ve vstupní hale nádraží jsou fresky od Stanislava Víši z roku 1974 čerpající z minulosti i současnosti města. Nádraží je největší nákladovou stanicí v České republice.

Ze starých průmyslových podniků můžeme jmenovat v roce 1849 založenou textilku na Parníku (mj. Perla a Primona).

Nová doba

V roce 1948 byl k Třebové připojen městys Parník, v letech 1960 až 81 probíhala výstavba nových sídlišť U Stadionu, Křib a Trávník, vzniklo také druhé městské centrum s Novým náměstím. Po roce 1975 se město rozšířilo o Rybník a další osady. V roce 1980 byl dokončen krytý plavecký bazén.

V roce 1993 město získalo dnešní Kulturní centrum, roku 1996 se dokončila rekonstrukce Starého náměstí, v roce 1997 byl otevřen nový závod firmy Korado a.s. Roku 2000 byla dokončena rekonstrukce krytého plaveckého bazénu, 2002 bylo nově otevřeno Kulturní centrum – Kino Svět, roku 2004 došlo k ukončení provozu textilky Primona na Perníku a roku 2006 byl otevřen zimní stadion na Skalce.

Památky

Rotunda sv. Kateřiny je nejstarší stavbou ve městě a zároveň jedinou dochovanou románskou rotundou ve východních Čechách. Mimo ní stojí za zhlédnutí Staré náměstí s replikou italské kašny. Střed města byl v roce 1995 vyhlášen Městskou památkovou zónou. Na náměstí stojí renesanční Stará radnice z roku 1547, později přestavována, dnes s oddávací síní a reprezentačními prostory. Vedle Staré stojí tzv. Nová radnice, kde sídlí městský úřad a městská policie. Mariánský sloup je z roku 1706. Na náměstí se dochovalo i několik historických domů s podloubím.

Empírový kostel sv. Jakuba Většího je z roku 1801, jsou zde tři barokní sochy svatých a nově zrekonstruovaná budova děkanství z roku 1786.

Slavné sousoší „Sbratření“ od Karla Pokorného je dnes nedaleko nádraží.

Část města Hory jsou také zajímavé, roku 1770 zde byly založeny lázně a roku 1838 postavena na místě starší nová kaple Panny Marie Pomocné. Za zmínku stojí i památeční chaloupka Maxe Švabinského na okraji vesnice Kozlov. Kozlovská krajina a její obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.

Kultura

Od roku 1962 se v listopadu koná pod rotundou sv. Kateřiny Jabkancová pouť, při níž se pečou jabkance. U Nového náměstí stojí Městská knihovna, která pořádá ve svých prostorách různé přednášky, výstavy atd.

Městské muzeum bylo založeno roku 1888, jeho expozice muzea nesou název Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí, což jsou čtyři dopravní kanály, které jsou pro město příznačné či spjaté s její historií (železnice, silnice, lodní a vzdušná doprava).

Další aktivity

K procházkám láká v roce 1885 založený městský park Javorka s malým rybníčkem, uprostřed kterého je socha vodníka a vedle dětské hřiště.

Krytý plavecký bazén Česká Třebová nabízí kondiční a rekreační bazén s 80 m krytým tobogánem se světelnými efekty, vířivou vanou a parními komorami s vonnými esencemi. Pro děti je připraven dětský bazén s chrličem.

Lanový park Peklák je největší v regionu a má 33 překážek na živých stromech v lese ve výšce až 14 metrů.

Rozhledna na Kozlovském kopci s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 metrů nabízí výhledy do kraje. Na cestě z Hor na Kozlovský vrch můžeme navštívit pravěkou osadu Křivolík, tedy muzeum v živé přírodě a současně experimentální archeologické centrum.

Pěkná je i naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka, kde si můžeme vychutnat přírodu všemi smysly. Vede z České Třebové krásným údolím podhorského potoka k Přírodní rezervaci Třebovské stěny.

V zimě se nesmí vynechat Ski areál Peklák na severním okraji města, kde je k dispozici červená sjezdovka pro pokročilé, náročné a zkušené lyžaře.

O Makawiel

Zkuste také

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do …