Domů / Lokality / Magický Kuks

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do magického místa, které ve vás roznítí romanci.

Místo lákající celou Evropu

Vesničku Kuks spolu s místním barokním hospitálem najdete poblíž obce Jaroměř v malebném údolí Labe ve východních Čechách. Jedinečné místo nechal vybudovat začátkem 18. století hrabě Špork vyhlášené lázně, ve kterých se konaly velkolepé oslavy ctnosti i neřestí. Z kašen tekly proudy vína, na přítomné shlížely jedinečné počiny tamních barokních řemeslníků a vše se zdálo být pohádkové. Stačila však jediná noc a sen se rozplynul v prach.

František Špork byl nejstarším synem ze čtyř dětí generála Johana Šporka, který za své zásluhy získal hraběcí titul a nemalé jmění. Za jeho života se stal Kuks jedinečným společenským centrem, kam se sjížděla šlechta a vzdělanci nejen z Prahy, ale rovnou z celé Evropy. Tehdy ještě prázdný hospitál byl cílem mnohých návštěv, a to především díky jedinečné sochařské výzdobě. Naproti pak vyrost špitál pro místní chudé a vojenské veterány. Postaven zde byl také kostel Nejsvětější trojice a nedaleký Braunův betlém, který je příjemnou procházkovou trasou vedoucí z Kuksu do místního lesa.

S návštěvou neotálejte

Pokud se do Kuksu vydáte dnes, čeká na vás prohlídkový okruh vnitřních prostor kukského špitálu, spolu s hlavním sálem a kostelem. Ten zaujme hraběcí hrobkou, sakristií a rozhodně byste neměli vynechat ani barokní lékárnu. V Kuksu vzniklo také vzdělávací centrum se zaměřením na hospitální aktivity a farmaceutickou činnost.

Otevřeno mají každý den krom pondělí a to ok 9 do 17 hodin v měsících od dubna do června a od září do října. V červenci s srpnu je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Cena vstupného je 100 korun, snížené vstupné je 70 korun a rodinné vstupné je 270 korun.

O Vojta

Zkuste také

Přírodní rezervace Prachovském skály

Prachovské skály patří mezi nejznámější oblasti České republiky. Na své si zde přijdou milovníci krásné …