Domů / Východní Čechy / Ústí nad Orlicí: páté největší město Pardubického kraje

Ústí nad Orlicí: páté největší město Pardubického kraje

Město Ústí nad Orlicí se svými asi 14,5 tisíci obyvateli leží ve východních Čechách a je pátým největším městem Pardubického kraje. Bylo založeno nad ústím řeky Třebovky do Tiché Orlice asi 10 km od České Třebové, se kterou tvoří konurbaci Třebová – Ústí.

Pár slov k historii

Město založil s největší pravděpodobností Vilém z Drnholce kolem roku 1250, když rozšířil původní slovanskou osadu Ústí. Historické město sice stojí na návrší, ale nebylo opevněné. Obyvatelé se živili především zemědělstvím a domácím tkalcováním. K výraznějšímu růstu došlo až po spojení se světem železnicí v 19. století. Stavěly se tu pak továrny textilní a strojírenské.

Ústí nad Orlicí dnes

Město žije nejen svým průmyslem, ale i kulturou a sportem. Z podniků ve městě můžeme zmínit nejslavnější a již zrušenou Perlu, dále Rieter CZ (výroba textilních strojů), VUB (textilní výzkum a strojírenství), FPOS (kovovýroba, výroba motocyklů) a další.

Památky

Z památkových objektů připomínáme kostel Nanebevzetí P. Marie, děkanství, kostel sv. Petra a Pavla v Knapovci a mnohé další. Zvláštní památkou je budova železniční stanice z roku 1874, která sice byla zachráněná před demolicí, ale její osud je stále nejistý.

V Horním Houžovci je dřevěná kaple Navštívení P. Marie asi z roku 1800, jde o ojedinělou dřevěnou církevní stavbu zdejšího regionu.

Nad osadou Kerhartice stojí zbytky zatím neprozkoumaného hradištěm a bývala zde i vodní tvrz.

Kultura

Hlavními kulturními zařízeními ve městě je památkové chráněné Roškotovo divadlo (architekt Kamila Roškota), kde vystupují divadelní a taneční soubory, promítají se filmy a konají koncerty. Organizace Malá scéna pořádá výstavy, přednášky, filmová a divadelní představení aj.

Další památkově chráněná Hernychova vila (1907 textilním podnikatel Fl. Hernych, bohatý interiér) nabízí výstavní expozice městského muzea a různé tematické výstavy. Na umělecké výstavy se chodí do Galerie pod radnicí, na přednášky apod. do městské knihovny, hudební akce se pořádají v ZUŠ Jaroslava Kociana. Kultuře slouží i Klubcentrum a v určité míře i Dům dětí a mládeže DUHA.

Největšími kulturními akcemi města jsou mezinárodní hudební soutěže pro mládež Kocianova houslová soutěž a Heranova violoncellová soutěž, celostátní přehlídka scénického tance „Tanec, tanec“ a „Týden dobré pohody – Město v pohybu“ jako sportovně-kulturní a společenská akce se soutěžemi a různými vystoupeními.

Tradice betlému

Město má tradici stavění betlémů již od 18. století, vzácné umělecké betlémy jsou ve sbírkách městského muzea a před Vánocemi se vždy zpřístupní široké veřejnosti. V souvislosti s tím můžeme připomenout v adventním čase slavnostně vyzdobeném náměstí „Ústecký Advent“.

Bratrský dům

Nejstarším domem ve městě je renesanční dům bratrského sboru (sboru Jednoty bratrské) postavený v letech 1555 až 1558. Po dlouhé době se, až roku 1901 stal, opět stal majetkem Jednoty bratrské. Dům je zdoben reliéfem beránka nad portálem. V rámci činnosti sboru se oddělily dvě oblasti práce, dětem a rodinám věnuje Rodinné centrum Srdíčko a práci s mládeží Klub EXIT.

Andrlův vrch

Asi 2 km jihozápadně od města je Andrlův vrch s výškou 559 metry. Jeho strání k němu stoupá od města Křížová cesta se 14 kaplemi (1853), ze starší doby (1755) se dochovala jen jedna. Kaple mají sgrafitovou výzdobu od Zdeňka Brožka, kovoplastiku Krista od uměleckého kováře Fr. Bečka a obraz od Richarda Peška.

Na vrcholu je telekomunikační věž z roku 1996 vysoká 49,4 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 34,6 m. Pod rozhlednou stojí chata Hvězda s restaurací.

Sport

V Ústí nad Orlicí se nachází velký sportovní areál s fotbalovým a atletickým stadionem, s umělým trávníkem, volejbalovými, basketbalovými a tenisovými kurty.

Pro milovníky vody tu je aquapark s tobogany (jeden je 100 m dlouhý) a skluzavkami (Kamikadze), aquazorbingem a dalšími atrakcemi včetně beach volejbalu a minigolfu.

Vedle stojí krytý plavecký bazén Relax má relaxační centrum, solární louku, hudební vanu atd. Centrum Rio nabízí K2 hiking, spinning či fitbox.

Město je křižovatkou cyklostezek do Letohradu, Č. Třebové a Chocně. Dnes mají délku 40 km a slouží i pro bruslaře a pěší pohyb.

Sporthotel Tichá Orlice v těsném sousedství sportovního areálu nabízí nejen ubytování a restauraci, ale i půjčovnu kol, kolečkových bruslí, koloběžek, chráničů (zápěstí, kolen, loktů) a přileb.

Sportovní aktivity

Lezecká pískovcová stěna Cakle je cvičná horolezecká stěna v areálu Vodáckého tábořiště „Cakle“ ve Starých Oldřichovicích určená nejen pro trénink lezců, ale i pro, aktivní odpočinek v přírodním stylu. Jsou tu i další atrakce, jako je střelba z luků, hod tomahavkem, lasování aj. Areál je vybavený turistickou ubytovnou, půjčovnou sportovního vybavení a sportovním hřištěm.

Ústí na Orlicí má největší skate halu v ČR s celoročním provozem, kde jsou dřevěné překážky včetně minirampy. Provozuje se tu skateboarding, in-line, BMX a freestyle koloběžky. Nabízí se tu i škola skateboardingu pro nejmladší zájemce. Pořádají se tu i koncerty, výstavy apod.

Vidinou do budoucnosti je Třebovský bike resort, který by měl spojit města Č. Třebová, Ústí/O Litomyšl síť terénních stezek pro kola, tzv. singltrailů. Počítá se se čtyřmi nástupními místy a trasy zde budou jak pro rodiny s malými dětmi, tak i pro nejnáročnější bikery. Celková délka tras je odhadnuta na 140 km.

Turistika

Vodácké tábořiště Cakle ve Starých Oldřichovicích u Ústí/O nabízí také turistickou ubytovnu nejen pro vodáky, ale i cykloturisty a milovníky in-line bruslení. Nabízí se tu také možnost půjčení kol a kolečkových bruslí, lodí, vodáckého vybavení, turistických a horolezeckých potřeb.

Odbor klubu českých turistů Horal, které je centrem zimního stanování, nabízí Adrenalinové víkendy na Orlicko-Třebovsku skvělou příležitost pro rekreaci v neextrémních podmínkách a aktivní trávení volného času. Pro jedno i vícedenní pobyty se zde vypracuje program se znalostí místního terénu a zajímavostí.

Turistický poznávací okruhu městem Ústí nad Orlicí nabízí trasu, která spojuje všechna zajímavá místa a tak možnost při aktivním odpočinku poznat Ústí nad Orlicí. Start je na náměstí Míru a délka je 14 km, počet zastavení je 12.

O Makawiel

Zkuste také

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do …