Domů / Střední Čechy / Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem má den málo přes 16 tisíc obyvatel, leží v centru Královéhradeckého kraje v Královédvorské kotlině po obou březích horního toku řeky Labe. Ze severní a západní strany město ohraničuje Zvičinsko-kocléřovský hřbet, na severu blíže les Království, z jižní strany to je srázný Libotovský hřbet.

Krátká historie

Osada byla založena na stezce směrem na Jaroměř a Českou Třebovou. První písemná zmínka je z roku 1270, následně roku 1398 město dostalo od Václava IV. znak a tím titul města. Z půdorysu je patrné, že starší osada se rozkládala kolem kostela, a pak až později vyniklo dnešní město kolem náměstí.

Cesta výroby textilu

Textilní průmysl má ve Dvoře velkou tradici, již v roce 1506 jsou první zmínky o cechu soukeníků a pláteníků, v okolí se pěstoval len. Od konce 18. století sem zvolna pronikala bavlna a později i juta.

Textilní průmysl se ve městě začal rozvíjet na konci 18. století, když od roku 1791 se začaly zřizovat různé textilní podniky, ale nejvíc až po roce 1861. Městu se začalo říkat “Český Manchester”. Dnes v tradici výroby textilu pokračuje JUTA.

Tradice pivovarnictví

Ve středověku vařili pivo měšťané, každý ve svém domě. Vyvěšením otýpky slámy pak dal najevo, kde je hospoda dnešní večer. Od konce 15. století se již stavěly pivovary, kde měšťané postupně vařili pivo, ale časem si hromadně najali zaměstnance odborníky. Zde byly pivovary tři – Dolní, Hoření a Starý, pak již jeden, Klazarův. Ten byl roku 1979 uzavřen a v roce 2009 převzal štafetu pivovar Tambor a nese slávu pivovarnictví dál.

Památky

Nejstarší památkou města je kostel sv. Jana Křtitele, který jako gotický vznikl na základech románských. Věž kostela je z roku 1644 a roku 1894 zvýšená na současných 64 metrů (je přístupná veřejnosti). V hradební zdi za kostelem jsou různé kamenické prvky, i gotické.

83 DK Sindelarska vezZ náměstí T. G. M. vedly přímočaré ulice k branám městského opevnění, ze kterého jsou zbytky hradeb na několika místech a Šindelářská věž vysoká 20 metrů.

Je otázkou, zda dnešní Kohoutův dvůr je pokračovatelem královského dvora. Dnes je po barokní úpravě z roku 1738 a je zde městské muzeum.

Stará radnice byla postavena po velkém požáru města v roce 1572.

Ze starých dřevěných domů se dochoval roubený dům čp. 478, nejstarší necírkevní stavba ve městě.

Kultura

 

Hlavním kulturním zařízením ve městě je Hankův dům, ve kterém se konají divadelní a filmová představení, plesy, koncerty a dalších akce.

K dalším institucí patří Městská knihovna Slavoj a zejména Městské muzeum, které nabízí expozice dějin města, model města v 17. století atd., část je věnována vánočním ozdobám a Rukopisu královédvorskému.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tradice vánočních ozdob

Výroba vánočních ozdob má původ v perlařství, založené zde v roce 1862, družstvo Vánoční ozdoby drží prapor ruční výrob, estetické úrovně a kvalitě dodnes.

Rukopis královédvorský

Rukopis byl objeven roku 1817 Václavem Hankou v kostela sv. J. Křtitele. Obsahuje 14 písní, údajně z 13. století. V době národního obrození hrál významnou roli v povzbuzení českého národa, je někdy považovány a za falzifikáty.

ZOO Dvůr Králové

83 DK ZOOV roce 1946 začaly vznikat zárodky zoologické zahrady, která se rozrostla do světové úrovně. Ročně sem míří tisíce návštěvníků, ale i proto, že ZOO nenabízí jen samotná zvířata, ale i služby a doprovodné akce, které jiná ZOO nenabízejí.

“Afrika na dlani” dává nahlédnout do podoby Afriky se stády zvířat. Lze se stát na jeden den i ošetřovatelem nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu. V Safari Kempu, které je jediné zařízení svého druhu v Evropě, lze vidět antilopy a zebry přímo z bungalovu, stanu nebo karavanu.

ZOO má více jak 2.300 zvířat, je to největší kolekce africké zvěře v Evropě umístěných do ojedinělých expozic, Tropické bažiny, Africká savana, Vodní světy atd.

Na pobyt v ZOO se nezapomíná. Navíc si lze na některá zvířata sáhnout a pohladit (ZOO zadními vrátky).

Součástí ZOO je Galerie Zdeňka Buriana, kde se vystavují obrazy pravěkých zvířat. V Lanovém parku Katika Miti si lze užít výhled na zvířata z ptačí perspektivy.

Další atrakce města

Letecká škola na letišti, které najdeme u Borku ve směru na Žíreč, splní každému sen podívat se na svět z výšky, ale také zde probíhá výuka létání na ultralehkém letadle a motorovém rogale.

Penzion Za vodou nabízí zábavu pro celou rodinu, a to na koloběžce. Ta je prostředkem pro snadný a rychlý pohyb ve městě i v krajině.

Lesy, rozkládající se kolem města, mají upravené cesty, krásná zákoutí, která nabízející odpočinek duši i tělu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Zkuste také

Výlet do Národního muzea

Národní muzeum je institucí, kterou by měl ve svém životě navštívit alespoň jednou každý! Nejen …