Domů / Východní Čechy / Hrad Kost

Hrad Kost

Kdesi v lesích mezi písčitými náspy ukrývá se Hrad tak tvrdý, že jeho brány byly silou prolomeny, jen jednou a proto dostal pojmenování Kost. Tak zní oblíbená legenda o hradu Kost, který i nyní ve vánočním období čeká na vaše objevení.

Kdesi v lesích

Hrad dnes patří bratrům rodu Kinských, kteří jej spravují. Nebylo tomu ale tak vždy. Původem je hrad že 13. století a jeho stavbu započal Beneš z Wartenberka, který nechal vybudovat obrannou pevnost s dlouhým sálem. PO roce 1370 byl celý hrad radikálně přestavěn a následně přešel do rukou pánů z Házmburka, Šelmberků a Biberštějnů, kteří mu vtiskli renesanční tvář.

Během éry vlastnění hradů rodem Lobkoviců začal hrad dostávat podobu dnešní. Byla vybudována jižní část areálu, včetně hospodářských budov a pivovaru. Velkou přestavbu měl v pánu také Albrecht z Valdštejna, který jí však nestačil realizovat, protože byl zavražděn.

Poslední trvalý obyvatel odsud odešel v roce 1590 a od té doby zde byla již jen správa panství s byty úředníků a dalších zaměstnanců. Roku 1635 hrad vyhořel a následně v rukou rodu Černínů chátral a byl používán jako sýpka. Kinským se dostal hrad do rukou díky spojení s rodem Netolických, který později hrad také vlastnit.

Hrad si prošel nákladnou rekonstrukcí v 50. letech 20. století. I díky ní dnes hrad nabízí 6 okruhů s tématikou rodiny Kinských, středověkou mučírnou, či okruh pohádkový určený těm nejmenším. Otrlí návštěvníci mohou využít také příležitosti prohlédnout si hrad s Katem Hermanem.

Bohužel z původního vybavení hradu se dochovalo jen velice málo, ale i přesto se Kinským podařilo pro hrad získat celou řadu zajímavých exponátů od nábytku až po zbraně a zbroj.

O Vojta

Zkuste také

Prozkoumejte záhadný hrad Kost

Hrad Kost nepatří k hradům, které by na vás mávaly již z dály díky své pozici situované …