Domů / Východní Čechy / Na výlet do Babiččina údolí

Na výlet do Babiččina údolí

Navštívili jste již někdy Babiččino údolí? Pokud ne, je na čase tuto literární cestu prožít a objevit nádhernou přírodu a jedinečná místa. Božena Němcová umístila děj své knihy právě sem a vy můžete navštívit mnohá místa, o kterých jste doposud jen četli v knize Babička.

Naučná stezka

Projít si zde můžete naučnou stezku, která prochází územím, které je národní přírodní památkou Babiččino údolí. Uvidíte místa, která inspirovala Boženu Němcovou k napsání jedinečné Babičky. Při procházce naučnou stezkou uvidíte ratibořický zámek, Staré Bělidlo, mlýn i Viktorčin splav. Navštívit můžete i Muzeum Boženy Němcové v České Skalici.

Co můžete navštívit?

Projít se můžete v krásném zámeckém parku, který tvoří park elipsy. Navštívit můžete lovecký pavilon, který stojí v lesním prostředí blízko ratibořické Bažantnice. Jedná se o empírovou budovu z roku 1800, přičemž dominantou je portál s dvěma dórskými sloupy. Vynechat byste neměli ani sousoší Babičky s dětmi, které vytvořil slavný akademický sochař Otto Gutfreund. Toto sousoší patří mezi nejznámější a nejkrásnější v Čechách. Najdete ho na konci aleje, která vede k Ludrovu mlýnu. Odhaleno bylo sousoší již v roce 1922 a znázorňuje Babičku s dětmi. Toto sousoší poznáte na první pohled.

 

Na Starém bělidle

Nesmíme zapomenout ani na romantickou dřevěnou chaloupku s tradiční šindelovou střechou, která byla postavena v roce 1797. Právě na Starém bělidle se vše odehrává. Po roce 1945 byl interiér doplněn o lidový nábytek a zařízen právě podle děje knihy Babička. Ve skutečnosti zde Panklovi nikdy nebydleli, ale Božena Němcová zde prožila krásné prázdniny se svými ratolestmi. Své vzpomínky na dětství umístila právě do této chaloupky v blízkosti splavu.  Ročně k této chaloupce putují tisíce čtenářů Babičky a obdivovatelů Boženy Němcové. Udělejte si výlet za objevováním míst z Babičky i vy, užijete si kouzelné odpoledne v nádherné přírodě.

O Vojta

Zkuste také

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do …