Domů / Východní Čechy / Empírová Kačina

Empírová Kačina

Pokud někdy pojedete z Pardubic do Kutné Hory, pak budete zcela jistě projíždět okolo zajímavého stavení, které je jedním z nejznámějších empírových staveb u nás. Nachází se v katastru obce Stavý Mikuláš a rozhodně stojí za vaší pozornost.

Jedinečný empír

Velkolepý zámek s půdorysem otevřené podkovy se nachází na rozsáhlém prostranství parku navrženého v roce 1789. Střední část tvoří dvoupodlažní budova a na obou koncích navazují přízemní obytná stavení na obloukovitém půdorysu se sloupovým ochozem, zakončena patrovými budovami s knihovnou a divadlem.

V současné době je v interiérech zámku Muzeum českého venkova založené již roku 1891, které je spravováno Národním zemědělským muzeem. Dále zde najdete knihovnu rodu Chotků se 40 tisíci svazky z doby od 16. Do 19. století, zámecké divadlo, lékárnu a skleník.

Zámek, kterému se dříve říkalo také Husa byl vystaven na příkaz nejvyššího purkrabí Království českého hraběte Jana Rudolfa Chotka z Chotkova. Starší novodvorský zámek již nevyhovoval potřebám rodiny, a proto byla zahájena stavba zcela nového zámku. Výstavba probíhala v letech 1802 až 1822 podle návrhů drážďanského architekta Ch. F. Schurichta a stabru realizoval architekt Jiří Fischer.

Zámek roku 1911 připadl do rukou Thun-Hohenštejnů, konkrétně synovce posledního Chotka, Quida z Thun-Hohenštejna. V době protektorátu byl zámek využíván nacistickou organizací mládeže Hitlerjugend. Po válce byl zámek znárodněn a od roku 1950 poskytnut k užívání Národnímu zemědělskému muzeu.

To zde připravilo hned několik expozic věnovaných rodu Chotků a jejich zdejšímu panství, dále Hospodářskému zázemí zámku, Průběhu stavby zámku a zámecké konírně. Návštěvníci si mohou prohlédnout také Chotkovskou knihovnu a venkovní skleníky spolu se zahradou léčivých bylin či si projít naučnou stezku místním parkem.

O Vojta

Zkuste také

Prozkoumejte záhadný hrad Kost

Hrad Kost nepatří k hradům, které by na vás mávaly již z dály díky své pozici situované …