Domů / Tipy na výlet / Prozkoumejte záhadný hrad Kost

Prozkoumejte záhadný hrad Kost

Hrad Kost nepatří k hradům, které by na vás mávaly již z dály díky své pozici situované na některém z místních vršků. Naopak Kost musí vyloženě hledat, ale když najdete, stojí to za to!

Tajemná Kost

Málokterý z hradů byl postaven na tak důmyslném místě jako právě Kost. Jedná se o jeden z nejzachovalejších gotických hradů u nás, který prý nikdy nebyl dobyt. Traduje se, že důvodem nebyla ani tak pevnost jako jeho hradeb, jako ten fakt, že jej nepřátelé zkrátka nemohli najít. Je totiž postaven na nevysoké skále, která je obklopena hustými lesy.

Co je zde k vidění

Hrad může nabídnout hned několik zajímavých prohlídkových tras, na kterých je rozhodně co k vidění. Místní chloubou je rozsáhlý rytířský sál, který je doslova napěchován zbraněmi a zbrojí z různých historických období. Pro děti je připraven speciální okruh s průvodkyní v podobě malebné princezny.

Pro dospělé se na Kosti každoročně koná celá řada nejrůznějších akcí od kulturních událostí v podobě koncertů, až po historické trhy, spojené s tradičními řemesly a nechybí ani historické bitvy mužů oděných do zbroje s mečem v ruce.

Trocha historie

Samotný Hrad se nachází asi 18 kilometrů od Jičína v chráněné krajinné oblasti Český Ráj. Jeho původ se datuje do 14. století, kdy byl zbudován jako obranná pevnost. Poté se zde vystřídalo hned několik majitelů a největšího architektonického rozrodu zaznamenal hrad v 16. století během nadvlády pánu z Lobkowicz.

S tímto rodem také sláva tohoto hradu skončila a od té doby zde žili již jen úředníci a správa panství. Hrad neuniknul požáru a to v roce 1635, po kterém velmi dlouhou dobu chátral. V současné době je hrad v majetku rodiny Kinských dal Borgo, který se u svůj hrad starají a poměrně často jej také navštěvují.

O Vojta

Zkuste také

Tip na zimní wellness pobyt na zámku

Zastavte se, odpočiňte si a načerpejte sílu. Budete ji potřebovat! Epidemie sílí. Počet infikovaných koronavirem …