Domů / Tipy na výlet / Benešov: město průmyslu i zábavy

Benešov: město průmyslu i zábavy

Benešov je okresní město asi s 16,5 tisíci obyvateli a leží 40 km jihovýchodně od Prahy. Protože je Benešovů v naší republice několik, lidově se mu říká Benešov u Prahy.

Pár slov k historii

Benešov vznikl někdy v 11. století, poprvé se uvádí v roce 1219, kdy stál v dnešní části Na Karlově panský dvorec, kostel a osada. Jihozápadně pak vzniklo nové centrum kolem tržiště, které bylo určeno komunikací od Prahy a Jilového do Vlašimi a odbočkami k jihu na Tábor a na Konopiště. Velká plocha tržiště byla zmenšena o domy, kde je dnes např. IC a okresní soud.

Na Karlově byl založen minoritský klášter, jeho majitel pražský biskup Tobiáš z Benešova si postavil hrad Konopiště. První velkou zkázu přinesli husité, když Jan Žižka z Trocnova vypálil klášter v roce 1420.

Další zkázy se Benešov dočkal za 30leté války, kdy zejména po škodách způsobených Švédy se město vzpamatovávalo mnoho let. V roce 1703 zde založili piaristé kolej a školu.

Nástup moderní doby

V roce 1871 získalo město spojení se světem železnicí Praha – České Budějovice. Následně pak začaly vznikat různé průmyslové podniky, takže zde byla továrny na drátěná tkaniva a pletiva, na knoflíky, na kůže a boty, na potraviny (Sagoza), na nábytek, 2 lihovary, 5 likérek, pivovar, 3 cihelny, žulové a syenitové lomy atd.

Za 2 sv. války se měl tento prostor stát výcvikovým prostorem SS, nakonec byla vystěhována jen část města.

Benešov dnes

Benešov je město průmyslu, jsou zde podniky BAEST, Pivovar Ferdinand, mlékárna Danone a reklamní společnost Quo.

Hlavním kulturními zařízeními jsou Kulturní a informační centrum, Městská knihovna a Muzeum umění a designu s expozicí grafického designu, fotografie a kolekcí české grafiky 20. stol. a současného sochařství. Město má o historickou expozici jako pobočku Muzea Podblanicka. Z významných kulturních akcí svým významem region přesahují dva hudební festivaly Jaro Josefa Suka a Podblanický podzim. K tradičním společenským akcím ve městě patří Benešovský jarmark, Benešovské posvícení, Slavnosti piva Ferdinand, farmářské trhy či adventní trhy.

Památky

Nesjtarší památkou města je kostel sv. Mikuláše v části Na Karlově. Je to raně gotická stavba z 13. století, ale po požárech (1420 a 1648) byl přestavován.

Směrem k městu pak stojí zřícenina minoritského kláštera z 1. poloviny 13. století, který byl zničen husity r. 1420. Dochováno se zbytek presbytáře kostela s mohutnými gotickými oblouky, stojí u něho zděná novogotická zvonice.

Piaristická kolej s kostelem sv. Anny na náměstí byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 až 1715.

Radnice na náměstí byla v roce 1995 přestavěna do moderní podoby.

Město má dva židovské židovský, Starý a Nový.

Na nádraží se dochoval novobarokní Císařský salonek, který sloužil jako komfortní čekárna pro cestující ze zámku Konopiště, zejména pro arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho rodinu.

Z památek v připojených obcích uvádíme ve Chvojně románský kostel sv. Jakuba a malý zámeček ve Vidlákově Lhotě.

Atrakce pro odpočinek i zábavu

Pulse Wellness and Fitness centrum je špičkové zařízení s kardio zónou, pro skupinové lekce a wellness od finské sauny a vířivek po masáže a solarium.

Pivovar Ferdinand nabízí Naučnou stezka, kde se seznámíme s jeho historií i výrobou piva.

S-centrum je sportovně relaxační centrum určené všem věkovým kategoriím, nabízí možnosti pohybových aktivit i atraktivní pobyt v krásné přírodě Benešovska.

Paintballové hřiště v bývalém vojenském prostoru se skládá se z šesti hřišť, největší má rozloze přes 8000m2. Je zde systém zákopů, barikády z pytlů s pískem, dřevěné sruby apod.

Na dostihovém závodišti Benešov-Černý les můžeme navštívit nebo i využít stáj pro dostihové koně. Stáj Modrý baron nabízí turistické jízdy na koních v okolí Konopiště bez ohledu na náš věk.

Originální je možno jízdy na tankodromu v MiniTanku King Tiger na tankodromu v zajímavém, členitém terénu, který zároveň splňuje bezpečnostní podmínky.

Konopiště

K Benešovu patří i zámek Konopiště, o kterém jsme se již zmínili. Jde o významný hrad kastelového typu, který byl upraven pro arcivévodu F. F. d´Este a jeho rodinu. Zámek nabízí několik prohlídkových i doplňkových okruhů, různé výstavy a akce. Pokud jsme již po jeho prohlídce, můžeme se vydat na jiné atrakce. Například můžeme pátrat po opevněních, která tu zbyla po dobyvatelích z roku 1468.

Vydat se můžeme i po stopách Habsburků po prohlídkovém okruhu, kde navštívíme místa spojená s arcivévodou F. F. d´Este.

Zámecký park patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás, jeho součástí je zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Na Konopišti najdeme také motocyklové muzeum, muzeum je zároveň oficiálním továrním muzeem značky JAWA.

Gofl Resort Konopiště nabízí jeden z nejkrásnějších golfových areálů, dvě hřiště jsou nápaditě zasazena do mírně zvlněné krajiny, obklopena lesem a protkána bunkery i četnými vodními překážkami.

Restaurace Stará myslivna s loveckým interiérem nabízí tradiční staročeskou kuchyni a zvěřinové speciality.

Lázeňská školička Benešov Program školičky zaměřená na podporu imunitního systému dětí od 3 let v krásném prostředí nedaleko zámku. Program obsahuje plavání, inhalace Vincentky, pobyt v solné lázni, saunování atd.

Akce „S medem za medvědem na Konopiště“ je určená dětem, které se tu seznámí s méďou Jiřím a podívejte se i na nejkrásnější památky v Benešově a po cestě v herním plánu méďovi sbírají med.

O Makawiel

Zkuste také

Tip na zimní wellness pobyt na zámku

Zastavte se, odpočiňte si a načerpejte sílu. Budete ji potřebovat! Epidemie sílí. Počet infikovaných koronavirem …