Domů / Severní Čechy / Jiřetín pod Jedlovou, malebná brána do Lužických hor

Jiřetín pod Jedlovou, malebná brána do Lužických hor

Jiřetín pod Jedlovou je obec ukrytá pod Lužickými horami v okrese Děčín, v Ústeckém kraji. Jiřetín se proslavil v roce 1998, kdy získal titul Vesnice roku, také se zde natáčel snímek Máj podle předlohy slavné básně Karla Hynka Máchy. Ve filmu byly konkrétně záběry ze slavné křížové cesty. Od roku 1992 má obec statut městské památkové zóny a díky mnoha atraktivitám patří celoročně k vyhledávaným turistickým cílům.

Krátce z historie

Jiřetín pod Jedlovou byl založen jako hornické městečko v roce 1548 na základě objevu ložiska stříbrných rud. Původní název byl Sankt Georgenthal, neboť obec původně obývali horníci, kteří hovořili německy. Od roku 1945 do roku 1948 to byl Svatý Jiřetín a poté Jiřetín pod Jedlovou. Umístění obce do nádherné krajiny ji od začátku předurčilo pro rozvoj turistiky, rekreace i sportu.

Sport a relax

Milovníci pohybu jistě ocení místní sportovní areál se širokou nabídkou aktivit od kopané a tenisu přes plavecký bazén až k minigolfu a běžecké dráze. K relaxaci slouží lesopark, který především v letních měsících nabízí ve stínu stromů ochranu před parným sluncem. Jeho součástí je jezírko, lesní divadlo i dětské hřiště.

Zajímavosti

Skvělým tipem na výlet do okolí je výstup na rozhlednu na vrcholu hory Jedlové či výlet na hrad Tolštejn, který byl nedávno rekonstruován. Impozantní křížová cesta s jedenácti zastaveními a kaple na vrcholu kopce jistě nebude zajímavým cílem pouze pro věřící návštěvníky, ale pro všechny, kteří mají rádi tajuplná místa. Navštívit můžete také tzv. Štolu sv. Jana Evangelisty, neboli stříbrný důl, který má délku 350 metrů.

Zdroj titulního obrázku: region-ceskosaskesvycarsko.cz

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Minipivovary napříč Českou republikou: Který navštívit?

Až se letos budete toulat naší krásnou zemí, dopřejte si taky trochu odpočinku. Zejména při …