Domů / Lokality / Vrabinec

Vrabinec

Pokud budete hledat kam příště vyrazit na výlet a budete se zrovna nacházet v severních Čechách, rozhodně si nenechte ujít přírodní rezervaci Vrabinec u obce Těchlovice.

Skála, kterou chcete vidět

Působí tak trochu jako zjevení. Z čista jasna se vám mezi kopci naskytne pohled na monumentální a vysoký rozeklaný sopečný sopouch, který třemi svými prsty drásá nebe. Přírodní rezervace Vrabinec se nachází asi 1,5 kilometru severně od obce Těchlovice, která leží v Děčínském okrese.

Vrch s nadmořskou výškou 395 metrů nad mořem je v celém okolí velice významný a dominantní. Některé z jeho svahů mají slok až 40 stupňů a na jeho vrcholu můžeme pozorovat původní sopečnou činnost, ale také vlivy zvětrávání, sloupcovité odlučné horniny.

Toto nezvyklé prostředí je ideálním místem pro výskyt některých teplomilných rostlin a živočišných společenstev, které této oblasti zajistily zapsání pod ochranu v rámci přírodní rezervace.

Mezi chráněné živočichy, kteří jsou zde přítomni patří například zmije obecná, ještěrka zelená či slepýš křehký a zároveň zde hnízdí krkavci. Mezi vzácné rostliny patří lípa, bříza, habr, dub, buk, borovice či bříza.

Na skalním vrcholu se dříve nacházel hrad Vrabinec ze 14. století. Vrchol je dostupný po červeně značené turistické cestě. Dá se sem dojít od místního nádraží Těchlovice po červeně značené turistické stezce. Červeně značená stezka vás sem dovede i z obce Lesná. Je však důležité zjistit, kdy lze na Vrabinec vystoupat. V některých obdobích je to totiž kvůli hnízdění místního ptactva zakázáno.

O Vojta

Zkuste také

Koněpruské jeskyně, místo kde se zastavil čas

Pokud hledáte nějaké nové a neobvyklé místo kam se vydat o víkendu se svou rodinou …