Domů / Severní Čechy / Sychrov, sídlo starých Rohanů

Sychrov, sídlo starých Rohanů

Novogotický zámek Sychrov patří mezi nejznámější zámky v Čechách. Původně sloužil jako sídlo původem francouzského rodu Rohanů. Znát jej můžete z pohádek jako je Zlatovláska či Nesmrtelná teta.

Mezi šlechtu

Původní podobou zámku byl barokní háv, ovšem o jeho přestavbu do novogotického stylu se postaral kníže Kamil Rohan, který tak vytvořil jednu z nejunikátnějších staveb, jakou můžete na území České republiky nalézt a také si prohlédnout, protože romantický novogotický zámek francouzského typu je návštěvníkům k dispozici ve značném rozsahu.

Architektura ovšem není to jediné, co zde můžete obdivovat. Zaujme například i obrazová galerie zámku, která je největší sbírkou portrétního umění v celé střední Evropě. Prohlídky tak poskytnou návštěvníkům dokonalou představu nejen o tom jak a v čem naši předci žili, ale také jak lidé ve druhé polovině 19. století vypadali.

Většina místností nabízí i bohaté ukázky řezbářské zručnosti místních mistrů a na své si přijdou i milovníci pohádek, kteří na zámku budou poznávat místa, kde byly natáčeny pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy i dalšími předměty. Zámek má jako jediný v České republice klasické královské apartmá, které bylo vždy připraveno pro ty nejvýznamnější hosty.

Na zámku najdeme hned několik okruhů. Tím prvním je základní okruh Novogotický klenot Rohanů, během kterého si prohlídnete to nejzajímavější ze zámku a jeho interiérů. Druhou expozicí je Zlatý poklad, který vystavuje plastiky, šperky, drahé kovy a kameny, které věnoval trutnovský rodák František Khynl, který pracoval pro přední klenotnické firmy jako Cartier, Tiffany atd.

Zajímavá je také výstava Technopolis, která je zaměřena na vynálezce a vynálezy 19. a 20. století a kterou najdeme v prostorách zámecké konírny. Za prohlídku pak jistě stojí i přilehlý anglický park.

O Vojta

Zkuste také

Toulky okolo Jizerky

Pokud chcete poznat pravou krásu Jizerských hor, pak e rozhodně zajeďte podívat do osady Jizerka …