Domů / Lokality / Podkrkonoší – správné místo pro dovolenou plnou zážitků

Podkrkonoší – správné místo pro dovolenou plnou zážitků

Podkrkonoší se rozkládá v podhůří Krkonoš na ploše asi 700 km2. Díky kvalitnímu pískovci a umu místních kameníků a sochařů vzniklo v oblasti mnoho kamenných staveb od kostelů a zámků až po hrady, tvrze i drobnější kříže a sochy. Tato oblast je ideální pro milovníky horských túr stejně jako pro kolaře, neboť je protkána množstvím pěších i cyklistických tras, které vás provedou hlubokými údolími, prosluněnými stráněmi, rybníky i množstvím památek. Rozmanitost krajiny ocení nejen sportovci, ale také rodiny s dětmi či senioři. A kam konkrétně se tedy vypravit?

Dvůr Králové nad Labem

Toto historické město se rozkládá na březích řeky Labe a proslavilo se především svou zoologickou zahradou se safari, kde si mohou návštěvníci prohlédnout množství afrických zvířat. Každoročně zde také můžete navštívit řadu společenských i sportovních akcí, například Svatováclavské posvícení nebo Královedvorský okruh.

Hořice

Na jižních svazích Hořického Chlumu se rozkládá městečko, které se proslavilo především svou speciální pochoutkou, hořickými trubičkami, ale také motocyklovými závody. Dostatek kvalitního pískovce se stal podnětem k založení sochařsko-kamenické školy.

Lázně Bělohrad

Malebné městečko se nachází v údolí řeky Javorky, v sousedství hradu Pecka. Místní slatinné lázně vznikly díky bohatým ložiskům rašeliny a jejich návštěvníkům zpříjemňuje pobyt nádherná okolní příroda. Léčí se zde především pacienti s problémy s pohybovým ústrojím.

Barokní areál Kuks

Přijměte pozvánku do velkolepého areálu bývalých barokních lázní, který před 300 lety předčil dokonce i slavné Karlovy Vary a sjížděla se sem smetánka a umělci z celé Evropy. Projděte se nádhernou zahradou, nechte se ukolébat tekoucí vodou léčivých pramenů nebo se posaďte do některého z malebných zákoutí se sklenkou dobrého vína. Nevynechejte ani prohlídku soch všech lidských Ctností a Neřestí, které vytvořil geniální umělec Matyáš Bernard Braun. Zajímá vás barokní lékařství? Navštivte starobylou lékárnu U granátového jablka nebo si v místním farmaceutickém muzeu připravte vlastní elixír mládí.

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Sychrov, sídlo starých Rohanů

Novogotický zámek Sychrov patří mezi nejznámější zámky v Čechách. Původně sloužil jako sídlo původem francouzského rodu …