Domů / Doporučujeme / Malý průvodce romantickým Kokořínskem

Malý průvodce romantickým Kokořínskem

Romantický kraj Kokořínsko, který znáte ze slavného díla Máj, či stejnojmenného filmu, vás přivítá svými přírodními krásami, typickou českou architekturou a bohatým kulturním i sportovním vyžitím.

Poloha

Oblast Kokořínska, jenž byla v roce 1976 vyhlášena jako CHKO, se rozkládá asi 40 kilometrů severozápadně od Prahy. Patří k nejkrásnějším oblastem Mělnicka, Českolipska, Mladoboleslavska a vůbec celých Čech. Nejvýznamnějším údolím tohoto kraje je údolí řeky Pšovky a hlavní dominantu tvoří hrady Kokořín a Bezděz.

Kokořínsko: co navštívit

Hrad Kokořín se tyčí do výše nad údolím říčky Pšovky a tvoří tak dominantu této překrásné krajiny. Zajímavé skalní útvary, lesní porost, tůně, vzácné rostliny i živočichové, divoká kaňonovitá údolí, historické památky a lidové stavby, to vše láká k návštěvě této historické stavby, o kterou měli zájem i umělci. Malíře Josefa Navrátila či Antonína Mánesa inspiroval hrad a jeho okolí k několika obrazům a Karel Hynek Mácha zde dokonce stvořil dílo Cikáni.

Pro posledního zmíněného umělce je však nejtypičtější hrad Bezděz, který se pojí s romantickou náladou slavné básně a nešťastným osudem milenecké dvojice Viléma a Jarmily. Hrad, ze kterého v současnosti zbyla pouze zřícenina, byl založen králem Přemyslem Otakarem II roku 1264.

Nedaleko Bezdězu láká k návštěvě také hrad Houska, jenž byl podle legendy zbudován na skále, ze které vedla průrva přímo do pekla.

Ani milovníci zámků nepřijdou zkrátka. Výlet si můžete udělat například do areálu zámku Doksy s unikátním anglickým parkem z 19. stol. (zámek je pro veřejnost uzavřen), či do renesančního zámku v Bělé pod Bezdězem.

Obdivovatelé technických památek jistě nepohrdnou železniční mostem z roku 1898 přes tzv. Peklo (údolí Robečského potoka)

V tomto kraji je snad povinností navštívit památník K.H. Máchy v Doksech a pokud s sebou máte děti, v půdních prostorách tamní knihovny najdete muzeum komiksu Čtyřlístek.

Kromě Máchova jezera se mohou obdivovatelé přírody vydat například do Kokořínského dolu, který patří k nejkrásnějším údolím v Čechách. Ústí do něj množství roklí s pískovcovými bloky ale naleznete zde i romantické tůně s porosty leknínů a malebná roubená stavení.

Pokud najdete v lidové architektuře zalíbení, za dalšími stavbami se můžete vydat třeba do Střezivojic, Holan, Dobřeně či Olešna.

 

 

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …