Domů / Doporučujeme / Jedinečná Jilemnice

Jedinečná Jilemnice

Krkonošský poklad ležící na řece Jizeře může nabídnout více než byste si mohli myslet. Pojďte se s námi podívat do městečka, které má jedinečnou atmosféru.

Poloha

Město nachází v Libereckém kraji v okrese Semili. Leží v podhůří Krkonoš a ne nadarmo se jí říká Brána do Krkonoš.

Historie

Nejstarší dochované zmínky o městě jsou ze 14. století, kdy město tvořilo centrum panství pánů z Valdštejna. Kdy přesně bylo město založeno není jasné odhaduje se však, že nejpozději v roce 1325. Ze 16. století se v Jilemnici dochoval zámek, který nechali vybudovat Křinečtí z Ronova a následně jej rozšířili Harrachové. Právě Harrachové představovaly pro město osvíceného majitele, který dbal na rozšiřování města, za doby jejich správy kvetli plátenický a sklářský průmysl. Město je označováno také jako kolébka českého lyžování.

Náměstí

Perlou Jilemnice je samozřejmě náměstí ve čtvercovém půdorysu, na kterém nalezneme radnici, celou řadu obchůdků, kašnu a pokud sem zavítáte v zimním období, pak také několikametrového Krakonoše vytvořeného ze sněhu, který je zde stavěn každoročně v rámci tradice.

Muzeum

Zámek byl zmíněn již výše a vy se do něj můžete podívat díky Krkonošskému muzeu, které je v něm zřízeno. Dozvíte se zde vše podstatné o horách, fauně i floře, které jí obývají a také o rodu Harrachů. Za pozornost pak rozhodně stojí i expozice věnovaná lyžování a všemu co souvisí s klouzáním po sněhu a ledu.

Zvědavá ulička

Za pozornost stojí také zvědavá ulička. Což je část města ve které se dochovaly původní domky blízko u sebe a situovaných tak, aby z každého domku bylo vidět na ulici, což také dalo vzniknout názvu této části města.

Blízko do hor

Hory jsou tím, co do Jilemnice ročně přiláká obrovské množství turistů. Buďte jedni z nich a objevte toto nádherné město.

O Vojta

Zkuste také

4 věci, bez kterých se na motovýletech neobejdete

Ať už plánujete výlet po Evropě, nebo jen mototoulky po krásách Česka, neobejdete se bez …