Domů / Severní Čechy / Josefův Důl

Josefův Důl

Josefův Důl leží v Jizerských horách pod stejnojmennou přehradou na horním toku řeky Kamenice, do které se zde vlévá potok Jedlová od severu, kde pramení v rašeliništi Čihadla. Řeka Kamenice pramení ve výšce skoro 1000 metrů na úbočí Holubníku (1071 m). Do Kamenice v obci stékají další malé potůčky jako Tichá říčka od Hrabětic, Pekelský potok od hájovny Peklo a další.

Doprava

Josefův Důl je spojen se světem silnicemi od Desné, Smržovky, Lučan a z Jablonce nad Nisou přes Janov nad Nisou a Horní Maxov. Je zde i vcelku romantická cesta z Liberce přes Bedřichov a Hrabětice. Železnice sem vede ze Smržovky, kde se připojuje na trať od Liberce do Tanvaldu.

Okolí

Josefův Důl leží v údolí obklopen stráněmi na jihu Maxovským hřbetem se Slovankou, na severu Černou Horou (1085 m) s podvrchy Černý vrch (877 m) a Dlouhá seč (908 m), na východě je to zejména Mariánská hora (874 m).

Josefův Důl je vynikajícím východiskem na pěší a cyklotrasy po Jizerských horách. Nejčastějším výletním bodem je Protržená přehrada na Bílé Desné, kde katastrofa v roce 1916 stála 62 lidských životů. Pěkná cesta vede i na Krystiánov a rozhlednu Slovanku.

Historie

Osada Josefův Důl vznikla v roce 1698 na území desfourského statku Smržovka, a byla to sklárna, kvůli které tu postavili čeští skláři první domy. Pro sklárnu zde byl hlavně dostatek dřeva. Vedle sklářství se zde lidé živili pastevectvím, dřevařstvím a uhlířstvím. V 18. století zde byly postaveny další sklářské hutě, zejména Zenknerova huť, ale jiné patřily Kittelům, Riedelům. Nejnovější sklárna byla postavena v roce 1910 u železničního nádraží, kde ukončila provoz v březnu roku 2002. Dnes je v provozu jediná sklárna Ornela v Dolním Maxově.

Cestovní ruch

Josefův Důl a přilehlé vsi Antonínov, Dolní Maxov a Karlov byly již v minulosti vyhledávány k pobytu v krásné horské přírodě v rozsáhlých lesích a na čistém vzduchu.

Sami vlastníci Desfoursové si zde na levém břehu Kamenice postavit dřevěný zámeček, kam pak rádi jezdili.

V současnosti době je zde velké množství horských hotelů a upravených penzionů, které i náročnému návštěvníku poskytnou dokonalé služby.

Pamětihodnosti

Dominantou obce je kostel Proměnění Páně z let 1862 až 1865 v pseudogotickém slohu. Uvnitř jsou tři oltářní obrazy od chrastavského malíře Wilhelma Kandlera z 60. let 19. století. V parčíku vedle kostela se nachází pomník nejvýznamnějšího josefodolského rodáka Gustava Leutelta, významného prozaika Jizerských hor s výrazným sociálním cítěním.

Kulturní památkou Josefova Dolu je brusírna v severní části obce nad DPS proti penzionu Eliška. V připojené osadě Karlov je zajímavá kaple Navštívení P. Marie se studánkou.

Přehrada Josefův Důl

Na horním toku řeky Kamenice byla v letech 1978 až 1982 vybudována přehrada s vodní plochou 1,38 km2m se dvěma sypanými hrázemi o délce 720 metrů. Hlavním účelem přehrady je zásoba pitné vody Liberec, Jablonec a Českolipsko, proto není využívána k rekreačním účelům. Od přehrady vede podzemní štola do Bedřichova v délce 720 metrů. Kolem přehrady však vede cesta (necelých 9,5 km), která je velmi pěkná a vhodná i pro cyklisty. Pro in-linisty je vhodná část u Hrabětic.

Součástí přehrady je i vodní elektrárna.

Josefův Důl je příjemné místo na letní i zimní pobyt, je zde pěkné malé muzeum, možnost krátkých vycházek i dlouhých tras Jizerskými horami. Stačí jen přijet a jistě se sem budete rádi vracet.

O Makawiel

Zkuste také

Jedinečné Hřensko

Hřensko je malebným městečkem ležícím v Severních Čechách, jehož historie sahá až do 15. století Dnes …