České Švýcarsko bylo 1. ledna 2000 vyhlášeno národním parkem. Za klidem a odpočinkem sem každoročně jezdí stále více návštěvníků, kteří si kromě nádherné krajiny vychutnávají také kvalitní služby hotelů i penzionů s dostupnými cenami.
Kromě příznivců krásných vyhlídek je tato oblast rájem pro horolezce, kteří díky drsnému a pórovitému povrchu místních skal nemusí používat žádné horolezecké pomůcky. S horolezeckým lanem a sedákem se vydejte třeba do Ostrova u Tisé. Ostrov je opravdovou oázou klidu, bez telefonního signálu a rušivých věcí z okolí.
Tipy na výlety
Soutěsky
Při návštěvě Českého Švýcarska rozhodně nesmíte vynechat návštěvu soutěsek, které jsou přístupné pouze jízdou na pramicích. Cestou k nim budete procházet skalami, tunely a lávky a poté se budete na loďce plavit po i proti proudu. Jízdu Edmundovou soutěskou si budete užívat 20 minut a Divokou 15 minut, přičemž se od převozníka dozvíte zajímavosti o historii, poslechnete si místní historky a prohlédnete okolní skalní útvary.
Pravčická brána
Od roku 1980 je sice vstup na tento skalní most uzavřen, přesto však o zajímavé výhledy do okolí ošizeni nebudete. Ze tří oblíbených vyhlídek se vám naskytnou jedinečné pohledy na Křídelní a Stříbrné stěny, Václavskou stěnu i na vysoký kužel Růžovského vrchu a další místa. Krajinu v okolí tohoto divukrásného útvaru si oblíbili i mnozí umělci, například spisovatel Hans Christian Andersen, který ji zmiňuje ve svých zápiscích z cest.
Zámek Děčín
Původně románský a gotický hrad byl přestaven na renesanční zámek rytíři z Bynova. Po jejich odchodu odkoupili zámek Thunové. Na jeho rozšíření do barokního stylu se podílel významný architekt G. B. Santini. Nyní je stavba známá díky skladateli Chopinovi, který zde složil svůj významný Děčínský valčík a také díky jedné z největších knihoven v kraji a krásným zahradám.