Domů / Morava / Perštejn

Perštejn

Hrad Perštejn patří k nekrásnějším hradům u nás. Špičky jeho věží uvidíte už zdaleka, neboť tento majestátní hrad byl kvůli nedobytnosti postaven na vysoké skále, která své okolí převyšuje o pořádný kus. Hrad je obklopen vysokými stromy, hezkou přírodou a nabízí příjemný rodinný výlet. Ne nadarmo patří Perštejn k nejnavštěvovanějším hradům na Moravě.

Jak se sem dostanete? Hrad Perštejn se nachází uprostřed Českomoravské vrchoviny. Pojedete-li autem ze směru od Brna, dojeďte do obce Nedvědice, kudy prochází silnice vedoucí z Tišnova do Víru, kde je známá přehrada. Zvolíte-li za výchozí bod Bystřici nad Perštejnem, napojíte se na tutéž silnici začínající v Havlíčkově Brodě.

V Nedvědici zaparkujete na novém moderním parkovišti a k hradu dojdete za čtvrt hodiny po dobře udržované žluté turistické cestě. Pojedete-li vlakem, vystoupíte na zastávce rovněž v Nedvědici. Přímo k hradu se můžete dostat autobusem z Tišnova nebo Bystřice nad Perštejnem. Pod hradem je staré parkoviště, které je již uzavřené, ovšem parkovat zde mohou handicapovaní občané, kteří si vyzvednou kartu dole na novém parkovišti.

Na Perštejnu je pozoruhodné, že ač se tyčí na skále bezmála osm století, nebyl v minulosti nikdy dobyt. K jeho prohlídce si můžete vybrat ze čtyř prohlídkových okruhů, během nichž se vydáte do dávné minulosti. Kromě jiného se dozvíte také o vzniku proslulé zubří hlavy s houžví v nozdrách, která bývala po staletí součástí erbu pánů z Perštejna. O samotné historii původu rodu Perštejnů i samotného hradu toho není příliš známo.

Pernštejn_(letecký_snímek)Jisté však je, že hrad začal vznikat někdy ve 13. století a prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Perštejna. Hrad byl dostavěn ve století šestnáctém a jeho gotická až renesanční podoba se zachovala dodnes. Rod Perštejnů patřil ve své době k nejbohatším v českých zemích. Jejich osudem se staly nenávratné půjčky císařům, které je nakonec přiměly k rozprodávání panství, které bylo svého času rozlehlejší než panství Rožmberků.

Standardní prohlídková trasa vás zavede přes nádvoří k hlavnímu paláci a zahrnuje asi třetinu celkové rozlohy hradu. Můžete si však předem objednat speciální prohlídku, při které vám bude poskytnut komplexní výklad o dějinách rodu Perštejnů a podíváte se i do interiérů, které nejsou při běžných prohlídkách přístupné. Například se budete moci seznámit s bohatě vybavenými interiéry z doby Mittrowských z 19. století. Další trasa vede do sklepů a podkroví, prohlédnete si kapli, sakristii a vystoupíte i na věž, odkud je nádherný rozhled do kraje.

O Makawiel

Zkuste také

Navštivte majestátný Bouzov

Patříte-li k milovníkům hradů a jejich návštěva vás nikdy nenudí, pak byste si určitě měli udělat …