Domů / Města / Louny: prohlédněte si je z ptačí perspektivy

Louny: prohlédněte si je z ptačí perspektivy

Město Louny má dnes necelých 19 tisíc obyvatel, leží v Ústeckém kraji na řece Ohři.

Krátce z historie

Nejstarší osada u kostela sv. Petra. Připomíná se již roku 1115, ale někdy po roce 1250 bylo nové město vysazeno na ostrohu nad Ohří, motivem byla křižovatce stezka, od Prahy do Saska a její brod přes Ohři s odbočkou na Žatec.

V době husitské město stálo na straně husitů, poddalo se až Jiřímu z Poděbrad. Město prosperovalo řemesly a zemědělstvím obilí a víno). Roku 1517 město shořelo, což pak vedlo k nové výstavbě domů i kostela.

Nástup nové doby

Po 30leté válce se město dlouho vzpamatovávalo ze škod, významnou akcí bylo, že se zde roku 1813 ubytovali tři panovníci protinapoleonské koalice.

Průmyslová revoluce znamenala na jedné straně rozvoj města, na druhé pak ničení památek, ostatně tomu tak bylo i po roce 1960.

Město přišlo o renesanční domy, radnici a městské brány. Vznikly ale třeba železniční opravny, cukrovar, pivovar, jatky, mlýny či finanční ústavy. Město se stalo železničním uzlem s tratěmi do Prahy, Mostu, Žatce, Libochovic a Rakovníka.

Nová doba

Po roce 1945 došlo k dalšímu rozvoji průmyslu, byl to např. Elektroporcelán, Praga, mlékárna a masokombinát. Po demolici Žateckého předměstí kolem roku 1970 bylo vystavěno panelákové sídliště.

Památky

Nejvýznamnější památkou je kostel sv. Mikuláše. Nejstarší částí ze 14. století je věž, dnes s možností vyhlídky. Kostel byl, jak jsme již psali, vystavěn v letech 1519 až 1538 Benediktem Rejtem. Kostel sv. Petra, stojící na místě původního románského, je ze 14. století, kostel Matky Boží je z roku 1493, ale věž z roku 1612 a kostel 14 sv. pomocníků z roku 1716. Z historických staveb na náměstí to je renesanční čp. 57, dnes okresní archiv. Čp. 43 v Pivovarské ulici s gotickou síní slouží muzeu jako výstavní prostor. Radnice je novorenesanční z roku 1887. Jádro města obepínají hradby s baštami a Žateckou branou.

Město má i synagogu a židovský hřbitov. Směrem na Březno doporučujeme navštívit archeologický skanzen. A ještě něco pro příznivce vojenských památek, podél Ohře se táhne pás betonových bunkrů z roku 1938.

Kultura

Nejvýznamnějšími kulturními objekty jsou v Lounech kino Svět 3D, Vrchlického divadlo, Stálé loutkové divadlo a galérie Benedikta Rejta.

Z velkých kulturních a společenských akcí je velmi známá výstava Člověk v přírodě a Dům na výstavišti a Letní lounské vábení v centru města, dále Pivní slavnosti aj.

Cesta do výšek

Město nabízí dvě možností, jak si ho a jeho okolí prohlédnout pěkně z výšky. Je to již zmíněná věž chrámu sv. Mikuláše, na Stříbrníku Frotzelova rozhledna poblíž Dobroměřic.

Kam za sportem a relaxem

Louny nabízejí veřejnosti si zasportovat či se zrelaxovat v Městské plavecké hale a v létě na Městském koupališti s tobogány a dalšími atrakcemi či v Městské sauně, Relaxačním klubu Pomeranč či v Solné jeskyni.

Město vlastní i zimní stadion, ale je tu i golf, možnost projížděk na koni atd.

O Makawiel

Zkuste také

Užijte si podzimní Prahu

Podzim je jako stvořený pro výlety a cestování za turistickými cíli. Počasí již nehrozí horkými …