Domů / Tipy na výlet / Neratovice: jedno z nejprůmyslovějších měst v naší republice

Neratovice: jedno z nejprůmyslovějších měst v naší republice

Neratovice jsou se svými asi 16,5 tisíci obyvateli jedním z nejprůmyslovějších měst v naší republice. Město leží na levém břehu Labe mezi Brandýsem nad Labem a Mělníkem.

Legenda

Podle legendy tudy cestoval sv. Vojtěch a použil převoz přes Labe. Místo placení však převozníkům jen požehnal, ti ho zbili a okradli o boty. Kámen, u kterého se příhoda stala, se údajně stal základním kamenem kaple ze 17. století.

Trocha historie

Neratovice leží v úrodné krajině, proto zde lidé žili takřka nepřetržitě, i Slované se tu objevují velmi záhy a osidlovali se kolem Labe a stavěli zde i hradiště. Samotné Neratovice se také objevují v listinách již roku 1227, kdy patřily kapitule sv. Václava na Hradě pražském a klášteru sv. Jiří tamtéž. V roce 1380 se rozpoutal spor o zdejší jez, který vedl k tomu, že tehdejší arcibiskup Jan z Jenštejna byl zbaven svého úřadu.

Lobkovice

Neratovice mají několik částí, z nich jsou zřejmě nejvýznamnější Lobkovice. Tuto ves s tvrzí získal roku 1409 Jan Chudý z Újezdu (onen Újezd je malá víska u Jestřebí na Českolipsku) a začal se nazývat „z Lobkovic“, tento šlechtický rod se dožil našich dob. Navíc Lobkovice získal sňatkem i otec národa František Palacký, který byl u kostela také pohřben v roce 1876 po boku své manželky.

Na prahu moderní doby

Lobkovice byly do poloviny 19. století pouhou malou vsí, v roce 1873 bylo postaveno vlakové nádraží, které se stalo křižovatkou tratí do Prahu, Brandýsa nad Labem.

V roce 1898 byla založena továrna na výrobu oleje, mýdla a svíček, roku 1905 továrna na výrobu různých chemikálií, hlavně čpavku.

Období 1. republiky

Průmyslové objekty byly i v okolních obcích, dnes s Neratovicemi spojenými. V Byškovicích to byla např. výroba cementového zboží, cukrovar, v Korycanech výroba brousků a mlékárna, v Lobkovicích mlýn a vulkanizační závod.

V samotných Neratovicích, kde žilo necelých 2 tisíce obyvatel, byly biografy Sokol a Grand-Rio-Radio, cihelna, drůbežárna, 5 hostinců, 4 hotely, továrny na rybí konzervy Gec, na mýdlo a svíčky Saponia, na potraviny, na výrobu slévárenských potřeb a strojírna Jakubec. Byl zde také i přístav.

Nová doba

Dnes zde působí Spolana Neratovice se zaměřením zejména na výrobu kaprolaktamu, chlóru a jeho další zpracování na PVC. Dále tu je Cayman Pharma, která vznikla v roce 2006 spojením dvou firem, Cayman Chemical, biochemická společnost v USA, a NeraPharm působící od konce 70. let 20. st. v areálu Spolany jako Závod kvalifikované chemie, obě firmy spojují zkušenosti v oboru prostaglandinové chemie.

Lachema Neratovice, dříve Sana, byla založena 1. ledna 1986 odtržením části budov a výroby ze Spolany s provozem pěnového polystyrénu a menší částí kyselin a laboratorních chemikálií, sladidla Sorbid, hnojiva pro zahrádkáře. Továrna byla přejmenována na LachNer.

Další podniky známými před rokem 1990 byly družstvo Druchema (Styl) na bytovou chemii, družstvo Opus pro šití sportovní výzbroje a Sempra s produkcí cibulí tulipánů a gladiol.

V roce 2001 byl otevřen nově vystavěný dům pro seniory s názvem Dům kněžny Emmy se skoro 100 lůžky. Zajímavostí je moderní nápis Miluji připomínající megalitické stavby.

Kultura a sport ve městě

Hlavním kulturním zařízením je v roce 1972 otevřený 12 patrový Kulturní, dnes Společenský dům s velkým sálem, kinem, hotelem, restaurací se salónkem a knihovnou. Chodby a atria byly využívány k výstavám. Později byl dostavěn i druhý sál vhodný pro divadelní produkce, třeba schůze zastupitelstva a různá shromáždění, taneční zábavy a kurzy.

Z dalších institucí jmenujme např. knihovnu, plavecký bazén s dalšími doplňky (tobogán, vířivka aj.). Jazzová zahrada je sice sezónní záležitostí, ale získává si stále větší popularity. Je zde i letní kino a za kulturou se chodí do zámku v Lobkovicích.

Ke sportu ještě tolik, že je zde veliká nabídka sportování, jak výkonnostního, tak rekreačního, i třeba ve spojení s Labem.

Atrakce města a okolí

Yard Resort Předboj je nově otevřený sportovní a relaxační areál nedaleko od Neratovic.

Adrenalin Park Neratovice nabízí sport i kulturu na jednom místě, je zde lanový park a možnosti dalších nejen adrenalinových aktivit v kombinaci s hudbou.

Zajímavostí je jistě možnost pravidelného cvičení čhi-kungu a meditace.

FreeDbar u pískovny v Mlékojedech nabízí hned několik aktivit, jako je wakeboarding a vodní lyžování za navijákem, ale je zde i možnost si zahrát třeba beach volejbal.

O Makawiel

Zkuste také

Užijte si zimu na zámku v Čechách!

Předvánoční čas bývá už tradičně poměrně uspěchaný, chaotický. Přitom by tomu mělo být přesně naopak. …