Domů / Doporučujeme / Nechte se okouzlit unikátním barokním lázeňským areálem Kuks

Nechte se okouzlit unikátním barokním lázeňským areálem Kuks

Pokud chcete v České republice navštívit něco opravdu jedinečného a nádherného, určitě si zajeďte na návštěvu do Kuksu. Kuks je vesnice nacházející se v okrese Trutnov, přibližně 6 km od Jaroměře. Ve vsi se nachází jedinečný barokní lázeňský areál se špitálem a také sochařskou výzdobou z dílny proslaveného Matyáše Bernarda Brauna.

Historie

Barokní komplex staveb nechal postavit František Antonín Špork mezi lety 1692 a 1724. Postupně docházelo ke stavbě lázní, divadla a závodiště, lázeňského domu a domů pro hosty, špitálního kostelu Nejsvětější Trojice. Později byl dokončen zámek a přibyl také lázeňský dům a Dům filosofů s knihovnou. Bohužel o lázně přestal být po čase zájem a jejich význam upadal, především po smrti Antonín a Šporka, jelikož dědicové o lázně neměli zájem. Komplex byl postižen také řadou povodní, požárů a válečných událostí.

Co zde můžete obdivovat?

Navštívit Kuks můžete denně kromě pondělí. Ze zámku zbyly už bohužel jen fragmenty. Jistě vás uchvátí Braunovy sochy, kterých jich tu čekají desítky a jsou doslova na každém kroku. Největším lákadlem je však atrakce Ctnosti a Neřesti. 24 ženských soch, které představují pozitivní i negativní lidské vlastnosti. Obdivovat můžete i soubor desítek maleb, které byly odkryty při poslední rekonstrukci hospitálu. Tento soubor zachycuje smrt v mnoha podobách. Vnímat ho můžete jako nástěnný barokní komiks. Procházet se můžete i v bylinkové zahradě. Zde najdete štěrkové cestičky, elegantně zastřižený zimomráz ,obří obelisky a řadu soch. Vprostřed špitální bylinkové zahrady se nachází socha křesťanského bojovníka.

Farmaceutické muzeum

Pokud si neumíte představit, jaké to je být lékárníkem, navštivte České farmaceutické muzeum, kde se seznámíte s tím, jak a čím se léčilo od dob baroka až po současnost. Navštívit můžete i barokní lékárnu Granátového jablka. Vidět zde můžete vlčí játra nebo prášek z mumie a jedná se o druhou nejstarší dochovanou lékárnu v Česku.

O Vojta

Zkuste také

4 věci, bez kterých se na motovýletech neobejdete

Ať už plánujete výlet po Evropě, nebo jen mototoulky po krásách Česka, neobejdete se bez …