Domů / Nezařazené / Klub českých turistů, když je turistika skutečnou vášní

Klub českých turistů, když je turistika skutečnou vášní

Klub českých turistů je fenoménem s neuvěřitelně bohatou historií, která sahá až do předminulého století. Dodnes má tisíce aktivních členů, kteří se nejen procházejí po krásách naší země, ale také pomáhají ostatním turistům, aby nezabloudili.

Klub s velkou tradicí

V devatenáctém století byly turistické výlety organizovány nejrůznějšími spolky. Vůbec první česká turistická organizace byla nejspíše založena roku 1884 a nesla jméno Pohorská jednota Radhošť, která působila pouze ve svém regionu. Řada podobných spolků vznikla později například v Beskydech, ovšem až v roce 1888 vznikl spolek s celonárodním charakterem.

Klub českých turistů byl založen v Praze v malém sále Měšťanské besedy z iniciativy nadšenců v čele s Dr. Vilémem Kurzem st. a dalšími. Velice brzy začaly vznikat místní pobočky, které se staraly o budování chat, rozhleden, mezi které patří i ta Petřínská a od roku 1889 začaly malovat také hustou síť turistických značek. V ten samý rok začal vycházet také časopis turistů, který dodnes vychází pod jménem Turista.

Klub českých turistů sehrál důležitou roli během okupace, když do svých mladých řad přijal celou řadu osob, které dříve působily v organizaci Junák. Výměnou za existenci svých dorosteneckých skupin se musel klub stát registrovanou složkou protektorátního Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě.

Další problémy přišly s příchodem komunistického režimu, kdy byl klub zrušen a jeho majetek znárodněn. Aktivity se přesunuly pod odbory turistiky tělovýchovných jednot ČSTV a k obnovení došlo až po sametové revoluci v roce 1989, některé kluby však svou činnost již nikdy neobnovily.

Dnes má klub přibližně 35 tisíc členů, z nichž jednu třetinu tvoří osoby do 26 let a jednu senioři nad 60 let.

O Vojta

Zkuste také

Kutná Hora, město, které chcete zažít

Kutná Hora patří mezi nejmalebnější města v Čechách, zejména pokud máte rádi historii. Té je toto …