Domů / Jižní Čechy / Zámek Hluboká

Zámek Hluboká

Zámek hluboká patří vůbec nejnavštěvovanější turistické památky v Česku. Pojďte se podívat do míst, kde se žije pohádka každý den.

Pohádkové místo

Zámek Hluboká leží ve městě Hluboká nad Vltavou asi 15 kilometrů od Českých Budějovic. Je přístupná veřejnosti a je ve vlastnictví státu, který jej spravuje skrze Národní památkový ústav. Krom samotného zámku zde najdete také Alšovu jihočeskou galerii, která nabízí pohled na sbírku soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století.

Současný zámek stojí na místě původní gotické tvrze z druhé poloviny 13. století. Zámek byl vybudován koncem 15. století Vilémem z Pernštejna. Majitelem hradu se později stal i král Ferdinand I. Habsburský, který jej také prodal Jindřichu z Hradce. Ten jej později přestavěl v renesančním duchu. O století později připadl zámek do majetku Schwarzenberků, tedy jejich jihočeské větve, která sídlila v oblasti jižních Čech zhruba po tři století. Koncem 18. století byl ještě zámek přestavěn v barokním slohu po vzoru anglických panství se silnou inspirací v zámku Windsor. Přestavba byla dokončena v roce 1871 a celé okolí zámku bylo obklopeno anglickým parkem se sochařskou výzdobou.

Zámek má celkem 7 prohlídkových tras, které vás provedou jak interiéry zámku, tak i věží a samotnou zahradou. Prohlídky můžete vzájemně kombinovat a jejich cena se pohybuje od 100 korun do 250 korun. Otevírací dobu si vždy zkontrolujte na webových stránkách zámku.

O Vojta

Zkuste také

Zapište si do kalendáře setkání uměleckých kovářů na hradě

Tahle událost patří k letním krásám. Představte si nádherný rozlehlý hrad a umělecké kováře z …