Domů / Jižní Čechy / Třeboňské dvojí nebe

Třeboňské dvojí nebe

Budete-li se někdy toulat po Třeboňsku, pak vás zcela jistě budou neustále doprovázet stříbřité hladiny tamní rybníkové soustavy. Ne nadarmo se této lokalitě říká krajina dvojího nebe. I zde se dá strávit nádherná dovolená. Tak dlouho neváhejte.

Chlouba třeboňského panství

Největším rybníkem třeboňské rybníkové soustavy je rybník Rožmberk, který je se svou rozlohou 647 ha skutečným králem všech okolních rybníků. Založen byl již v roce 1584-1590 a jedná se o dílo veleslavného rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan.

Díky své majestátné rozloze se jedná o největší rybník v Čechách, a proto se mu někdy přezdívá Jihočeské moře. Rybník má celkem dvě výpusti. Hlavní byla vybudována v letech 1916 až 1918 a to na místě původní Krčínově výpusti zvané Hluboká. Pod její hlavní výpustí byla v roce 1922 vybudována vodní elektrárna, která nám dodnes dokazuje, jak geniálním stavitelem Krčín ve své době byl.

Druhá, vedlejší výpust zvaná Adolfka, nahradila původní vedlejší výpust zvanou Potěšitelka v roce 1870. Při rekonstrukci v letech 2004/5 byly původní dřevěné trouby nahrazené, ovšem dodnes jsou jasným důkazem toho, že tesaři ze 16. století, kteří je vyráběli, byli skutečnými mistry.

Hráz rybníka je důležitou přírodovědnou lokalitou. Je porostlá mohutnými staletými duby, v jejichž dutinách i korunách sídlí řada zajímavých ptáků. V zimě lze na Rožmberku spatřit dokonce vzácného orla mořského.

Za návštěvu rozhodně stojí také pravidelný výlov rybníka, který je pořádán povětšinou druhý víkend v říjnu. Jedná se o slavnostní výlov, který zahajuje podzimní výlovy. Jedná se o nejnavštěvovanější výlov u nás, který každoročně navštíví desetitisíce návštěvníků.

O Vojta

Zkuste také

Objevte nádheru Šumavy

Léto je tady a s ním i období letních dovolených. Pokud letos neplánujete cestu k moři, pak …