Domů / Doporučujeme / TIP na výlet – Státní zámek Lemberk

TIP na výlet – Státní zámek Lemberk

Zámek Lemberk je perlou raně barokní architektury. Původně gotický hrad ze 40. let 13. století byl vystavěn Havlem z Lemberka, manželem sv. Zdislavy. V polovině 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a v letech 1660 až 1680 upraven do raně barokní podoby. Na co se můžete těšit?

Zámek Lemberk

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí opravdu nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, který tvořil strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy. Původní středověký hrad Löwenberg byl vybudován na strmém ostrohu hory Krutina. Zámek Lemberk byl od roku 1726 v držení Gallasů, později Clam-Gallasů až do roku 1945. Čeká vás jedinečná barokní štuková výzdoba, původní Zdislavina světnička, rytířský sál, černá kuchyně, clam-gallasovský apartmán z 19. století i nezapomenutelný bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610 a barokní kaple Seslání Ducha svatého. Kromě prohlídek se zde konají i koncerty a divadelní představení.

Držitelé zámku

Nejznámější z držitelů byl Havel z rodu Markvarticů, jehož manželka Zdislava byla později prohlášena za svatou. Finančně podporovala klášterní špitál i chudobinec. Podílela se na výstavbě města Jablonného i založení tamního kláštera. Podle kosterních pozůstatků se dožila věku asi 30 až 35 let a zemřela zřejmě na TBC krátce před rokem 1252. Její hrobku najdete v chrámu sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Památku sv. Zdislavy připomíná Zdislavina světnička a Zdislavina studánka, která se nachází hned pod zámkem. Údajně má zázračnou moc a její voda je léčivá.

Bredovská zahrada u zámku Lemberk

Pokud budete mít štěstí, můžete si užít i prohlídku při zpřístupnění Bredovské zahrady u zámku Lemberk, kde je i Bredovský letohrádek s panelovou výstavou věnovanou proměnám areálu Lemberka. Informovat se můžete přímo na zámku.

Kde se ubytovat

Skvělé ubytování v severních Čechách nabízí jedinečný resort Jítravský Dvorec, který je velmi blízko zámku Lemberk. Restaurace vaří z produktů z místní bio farmy, je zde Pivnice, jízdárna i wellness. Tato restaurace u Liberce nabízí skvělý gastronomický zážitek. Wellness prostory nabízí masáže, saunu, venkovní odpočinkovou zónu, vířivku, parní lázeň i zimní skandinávskou káď. Jsou zde tenisové kurty, dětské mini hřiště, půjčovna kol i venkovních her. Okolní malebná příroda je kouzelná.

O Jan Neckář

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …