Domů / Nezařazené / Hora Říp, kopec, který by měl navštívit každý

Hora Říp, kopec, který by měl navštívit každý

Hora Říp je notoricky známým kopcem, který v našich končinách zná každé malé dítě. Mohou za to barvité pověsti našeho národa, podle kterých měl právě na tomto kopci stanout praotec Čech a ustanovit široké okolí domovem svým i celého svého rodu.

Rotunda na vrcholku

Zde praotec na tuto horu skutečně vylezl či nikoliv můžeme nechat odborníkům. My se můžeme na tuto horu také vydat, a zjistit, jaký výhlede se mu tehdy mohl naskytnout, a co jej přesvědčilo o tom, že právě toto místo se má stát jeho domovem.

O Řípu se tvrdí, že by na něj měl alespoň jednou v životě vylézt každý správný Čech. Tato Čedičová kupa se tyčí do výšky 456 metrů n. m. Nachází se přibližně 5 kilometrů od města Roudnice nad Labem a byl to Kronikář Dalimil, který jí ve 14. století přiřkl onu auru prvního místa, která de praotec Čech rozhodl usadit.

Dnes na vrcholu tohoto kopce leží jedna z nejznámějších český románských památek, kaple sv. Jiří. Původně byla zasvěcena sv. Vojtěchovi a připomíná událost z roku 1126, kdy jí nechal kníže Soběslav na základě vítězství v bitvě u Chlumce stávající stavbu opravit a rozšířit o západní kruhovou věž. V 17. a 18. století se místo stalo oblíbeným poutním místem.

I dnes na toto místo míří řady průvodů a pochodů. Pořádají je nejrůznější organizace. Každou první neděli v měsíci se v rotundě koná od 15:00 mše svatá a prohlídky zde od 14:45 do 16:00 nejsou možné.

Do rotundy se platí v stup a pokud jí chcete navštívit mimo otevírací dobu, lze tak učinit ve skupině více než deseti osob.

O Vojta

Zkuste také

Co jste nevěděli o turistickém značení

Bílá, modrá, červená či žlutá, jednoduché značky na stromech a patnících ukazujících správnou cestu jsou …