Domů / Doporučujeme / Český Krumlov, historický skvost jižních Čech

Český Krumlov, historický skvost jižních Čech

Křivolaké uličky, romantická zákoutí, historické stavby a impozantní zámek tyčící se nad překrásným meandrem Vltavy. To vše a ještě mnohem více nabízí svým návštěvníkům Český Krumlov, který je od roku 1992 zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Pohled do historie

Za svůj největší rozkvět vděčí město Rožmberkům, kteří jej ve 14. a 15. století učinili za své sídlo. Krumlov v té době ležel na místě, kde docházelo ke kontaktu s Itálií, což se projevilo na konečné podobě budov i zámku, které jsou silně inspirovány italskou renesancí. Během panování rodu Eggenberků bylo mimo jiné postaveno barokní divadlo a přebudována zámecká zahrada. Od 19. století neproběhly žádné významnější zásahy do podoby města, centrum si tak zachovalo svůj historický ráz.

Těšit se můžete na…

V Českém Krumlově si na své přijdou milovníci kultury, historie, romantiky i sportu. Kromě zámeckého komplexu s nejstarším barokním divadlem na světě můžete obdivovat na 300 památkových objektů, procházet umělecké galerie, vychutnat si představení na zámeckém otáčivém hledišti či se zúčastnit jedné z mnoha akcí pořádaných městem. Až vás unaví ulice a davy lidí, odpočinek naleznete v krásné kopcovité krajině, která je pro tuto oblast typická.

 Nejlepší tipy

Máte jen jeden den a přemýšlíte, co určitě nevynechat? Kromě zámku a otáčivého hlediště, jehož představení je celoživotním zážitkem, navštivte například atypické Muzeum marionet v objektu bývalého kostela sv. Jošta, ve kterém najdete historické objekty z 19. století, ale také moderní skvosty. Město nabízí atraktivity i pro milovníky tzv. „temného turismu,“ například Muzeum útrpného práva ve sklepních prostorách pod radnicí nebo Židovský hřbitov. V létě si na své přijdou také milovníci hudebních festivalů, kterých město pořádá hned několik.

 

O Milada Kadeřábková

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …