Domů / Lokality / Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou

Přemýšlíte-li o výletu v okolí Mladé Boleslavy, pak se rozhodně zajeďte podívat do Benátek nad Jizerou.

Poklad na Jizeře

Toto město ležící mezi Prahou a Mladou Boleslaví se v historických pramenech objevuje již v roce 1259, kdy sem byla přenesena městská správa ze Starých Benátek a tím vzniklo město Nové Benátky. V roce 1599 dostal věhlasný astronom a alchymista Tycho de Brahe od císaře Rudolfa II. nabídku, aby si vybral některý z českých zámků a v něm se ubytoval. Pro přízniví podmínky pozorování hvězd si Brahe vybral právě Benátky a jejich zámek, který byl v té době dokončován stavitelem Giovannim Mariou Filippim.

Brahe si zde založil celou alchymistickou laboratoř a prvním produktem, který zde vypracoval, byl elixír proti moru. Začátkem února sdílel tamní zámek pohostinství hned pro dva věhlasné učence a to když Braheho přijel navštívit Johanes Keppler. Mezi další zajímavé osobností, které na zdejším zámku pobývaly, byl například Bedřich Smetana, který zde učil hudbě šlechtickou rodinu Thunů, která na zámku sídlila. Samotné město Benátky

Mezi nejvýznamnější památky města patří  výše zmiňovaný zámek, kostel narození Panny Marie, kaple sv. Rodiny či přírodní památka Slepeč. Jméno toto místo dostalo podle Italských Benátek a to díky podobnosti původní vsi, která ležela přímo na řece a některým evokovala slavné benátské kanály táhnoucí se kolem domů. Benátky můžete navštívit kdykoliv, ovšem nejkrásnější jsou v letním období.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Vojtěch Sedláček

Zkuste také

Plzeň není jen město piva

Královské město Plzeň se nachází na soutoku čtyř řek. Nabízí nádherná zákoutí i rušné ulice …