Domů / Lokality / Koněpruské jeskyně, místo kde se zastavil čas

Koněpruské jeskyně, místo kde se zastavil čas

Pokud hledáte nějaké nové a neobvyklé místo kam se vydat o víkendu se svou rodinou pak vám rozhodně doporučujeme sestoupit do podzemí, kde se doslova zastavil čas. Takovým místem jsou Koněpruské jeskyně, největší jeskynní komplex v Čechách, který nabízí nejen neuvěřitelnou podívanou, ale tak velice zajímavou historii.

Místo plné historie

Vstup do jeskyně se nachází na místě zvaném Zlatý kůň. Právě pod tímto kopcem a dalšími se nachází oblast zvaná Český kras, který pod povrchem ukrývá nebývalou podívanou. Jeskynní komplex Koněpruské jeskyně byla obývána již před 150 tisíci lety. Nikoli však lidmi, jak by mohli napovědět některé nálezy. Ty sem však byly pouze splaveny. Pozůstatky skutečných obyvatel patřili zástupcům fauny.

To platilo až do 15. století, kdy byly jeskyně objeveny a vznikla zde unikátní penězokazecká dílna. To dokládají nálezy značného množství nepovedených mincí, plechů, náčiní a dalšího materiálu.

Znovu objeveny byly jeskyně v roce 1950 po odstřelu v Houbově lomu. Postupně byly odkryt celý systém dómů, chodeb a propastí v celkem třech výškových úrovních. Nejmenší je nejvyšší, nejrozsáhlejší pak střední část. Celková délka je přes dva kilometry. Zpřístupněná část je však dlouhá jen 580 metrů.

Jeskyně jsou veliké a proto se nemusí do nich vstoupit ani ti, kterým nedělají stísněné prostory dobře. Naopak není vstup doporučen osobám, které mají problém s pohybem z důvodu velkého množství schodů.

Tím největším lákadlem jeskyní jsou tamní krápníky. K nalezení je zde i největší krápníková mohyla. Najdete zde stalaktity, stalagmity i stalaktity. Ty jsou navíc nádherně nasvíceny a vytvářejí skutečně jedinečnou atmosféru celého prostoru.

Jeskyně, které najdete nedaleko Karlštejna jsou druhé nejnavštěvovanější jeskyně v Čechách. Rozhodně vám jejich návštěvu doporučujeme a klidně sebou vezměte i své děti.

O Vojta

Zkuste také

Magický Kuks

Kuks je jedinečným barokním počinem, který nemá v Čechách obdoby. Vydejte se s námi na výlet do …