Domů / Doporučujeme / Zámek Zelená Hora u Nepomuka

Zámek Zelená Hora u Nepomuka

Pokud budete hledat tip na výlet do okolí, pak by vás rozhodně mohl zajímat poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je nedaleko Žďáru na Sázavou.

Barokní skvost

Stavba tohoto kostela byla realizována díky spolupráci a vzájemném přátelství opata ždárských cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl velkým ctitelem Jana Nepomuckého a to ještě před jeho blahoslavením a kanonizací.

Celý projekt začal vznikat v srpnu roku 1719 a je považována za bezprostřední reakci na nález zachované tkáně Jana Nepomuckého v jeho hrobě, ve Svatovítské katedrále 15. dubna 1719. Celý projekt stavby vytvořil Jan Blažej Santini-Aichel, kterému Vejmluva sdělil své představy o podobě nového svatostánku a také si určil symboly, které by se měly na stavbě objevit.

Jedinečná symbolika

Z toho par architekt vycházel , ovšem celý práce se nese v jeho velice osobitém stylu, který nebral ohledy na dobové zvyklosti ve stavbě církevních staveb. Hlavní dominantu v projektu sehrál symbol hvězdy. Byl vybudován velmi rychle, což bylo Santiniho krédem.  V projektu se uplatnila celá řada dalších symbolik a prvků kabalistických nauk.

Současná podoba se od původního návrhu liší jen nepatrně. Přesvědčit se o tom můžete, pokud na Vysočinu zajedete. Z Prahy vám to zabere dvě hodinky, z Brna jednu. Návštěvní hodiny jsou od devíti případně od osmi hodin podle měsíce až do pěti, šesti či osmi hodin, opět v závislosti na měsíci, kdy se na Zelenou horu vydáte. V období leden až březen je však zavřeno stejně jako v listopadu až prosinci.

O Vojta

Zkuste také

Návštěva Starého Města s možností ubytování

Staré Město v Praze představuje jedno z nejkrásnějších historických center ve střední Evropě. Naleznete zde …