Prachovské skály patří mezi nejznámější oblasti České republiky. Na své si zde přijdou milovníci krásné a netradiční přírody, a především nadšení horolezci, pro které jsou příkré stěny pískovcových masivu naprostým rájem.
Skály celé z písku
Prachovské skály jsou nejstarší přírodní rezervací v České republice. Ta byla vyhlášena již v roce 1933 a snaha ochránců této lokality nabyla vyvrcholení v roce 2003, kdy se lokalita stala součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj.
Výchozím místem pro prohlídku této oblasti je město Jičín, které od tohoto místa leží coby pískovcem dohodil, rozumějte asi 6 kilometrů, takže musíte být skutečně dobrým vrhačem. Místo nabízí celkem dva prohlíkové okruhy. Malý okruh nabízí dvě nejznámější vyhlídky a zabere vám asi ¾ hodiny.
Velký okruh prochází před sedm vyhlídek, mnohokrát se stoupá po schodištích vytesaných do skály i mezi skalními masivy. Tento okruh je dlouhý asi 3,5 kilometru a jeho prohlídka trvá přibližně 2,5 hodiny.
Historie místa spojená s člověkem se začala psát ve 13. století, kdy byl poblíž vybudován hrad Veliš a Prachovské skály se staly součástí královského panství. Od té doby si Prachovské skály předávaly jednotlivé rody. Lze předpokládat, že se lidé původně tomuto místu spíše vyhýbali. Nejen že místní skaliska působí strašidelně, ale představovaly ideální místo pro nejrůznější bandity, kteří se v nich mohli ukrývat a olupovat pocestné, kteří si skrze skály zkracovali cestu do Jičína.