Pokud byste někdy dostali chuť vychutnat si krásy polabské nížiny, pak byste rozhodně neměli vynechat ani město Litoměřice, které leží na soutoku řek Labe a Ohře a které mnozí znají pro svou úrodnou polohu také jako zahradu Čech.
Jedno z nejstarších měst Čech
Celkem v tomto městě žije asi 24 tisíc obyvatel, nicméně je daleko rušněji díky téměř přiléhající aglomeraci měst Terezína, Bohušovic nad Ohří a Lovosic, je celkový počet obyvatel této oblasti téměř 40 tisíc.
Litoměřice patří mezi jedny z nejstarších českých měst. Již předtím zde stál přemyslovský správní hrad. Samotné město pak vzniklo v letech 1257 až 1421 a nedlouho poté si vydobylo čelní postavení v severozápadní části Čech. Mohl za to především královský titul, který toto město obdrželo a díky kterému se těšilo řadě privilégií.
Své sehrála také strategická poloha města, díky které je město chráněno ze severu i západu Českým středohořím, městem protéká mohutná a tedy již splavná Labe, a zároveň je celý okolní kraj velice úrodný. To vše se stalo předpokladem k prosperitě a bohatství tohoto města.
Naopak co bylo dříve výhodou, ukázalo se později jako nevýhoda. V době průmyslového rozvoje bránily okolní přírodní podmínky výstavbě velkých průmyslových areálů a tím byl bržděn i rozvoj Litoměřic. Naopak na síle začalo nabírat Ústí nad Labem. Díky tomu si však Litoměřice zachovaly svou malebnost, atmosféru i řadu historických památek.
Historické jádro města je od roku 1950 městskou památkovou rezervací, která zahrnuje celkem 44 ulic a devět náměstí a náměstíček. Přímo ve městě můžeme nalézt biskupství litoměřické diecéze, barokní katedrálu sv. Štěpána a nechybí ani zbytky původního hradu přímo v centru města.