Beroun se svými skoro 19 tisíci obyvateli leží na soutoku Berounky a Litavky. Krajina byla osídlená od pravěku, ale město bylo podle svého půdorysu založeno tzv. na zelené louce. Hlavní osou byla kupecká stezka podél Mže (starý název Berounky) a důležité obdélné náměstí, ulice, kostel a dvě brány. Beroun je výjimečný v tom, že obě brány má dochované dodnes.
Pár slov k historii
Město se připomíná poprvé v roce 1265, ale rušná doba přenesla takměř jeho zkázu, za Václava II. musel být obnoven znova. Další rána přišla za 30leté války, vzpamatovávání ale trvalo značně dlouho.
Vstup průmyslu do města
Prvním krokem k průmyslové revoluci byla těžba vápence a následně textil a železářství. Městu pak napomohla železnice, z Berouna se stala křižovatka s tratěmi do Rudné a Rakovníka. Město mělo i svou vojenskou posádku.
Nová doba
Po roce 1948 se město začalo rozrůstat, nejdříve v cihlách a pak v betonu. Přibyly i některé nové podniky, třeba Železárny a válcovny. Něco dobrého, něco špatného, jak už to bývá. Historie obklopená betonem, ale kouzlo starého Berouna se přeci jen podařilo alespoň kolem náměstí zachovat.
Beroun dnes
Střed města prošel rekonstrukcí a z náměstí se stala pěší zóna, omezil se těžký průmysl, vybudovaly se průmyslové zóny. Město žije kulturou a sportem.
Památky
Jak bylo řečeno, město má dosud obě městské brány, Pražskou a Plzeňskou, ale dochovaná je i část hradebních zdí. Dochoval se i gotický kostel sv. Jakuba st. Bohužel stará radnice neodolala a v roce 1903 byla přestavěna v novorenesančním slohu. Dochovaly se i další historické domy v centru města, pěkný je i bývalý hřbitovní kostel Zvěstování Páně.
Z novějších památek stojí za pozornost novorenesanční Duslova vila z konce 19. století, ve kterém je umístěná městská galerie.
V nejbližším okolí je pěkná „studánka“ s roku 1724 postavenou kaple P. Marie Bolestné, dnes je ve stylu novogotiky.
Na břehu Berounky jsou také betonové bunkry z roku 1938.
Procházka do okolí
Město leží v údolí se zalesněnými stráněmi, je protkáno turistickými trasami, takže se dá jít na Karlštejn, do Svatého Jana pod Skalou, dalšími cíli jsou Koněprusy s jeskyněmi, Tetín, Hudlice a Nižbor.
Přímo nad městem je zalesněná Městská hora s rozhlednou a výběhem, v němž žijí tři medvědy, původně známé z televizních večerníčků. Medvěd je totiž ve znaku města, proto Beroun sponzoruje chov těchto zvířat. Další rozhledna je na vrchu Děd.
Kam za sportem
Městem protéká Berounka, která občas zahrozí povodněmi, ale jinak je v létě vhodná ke koupání. Jsou zde vhodná ke koupání, třeba u jezu ve městě, kde je i autokemp, ale například také u jezu v Hýskově.
Pro příznivce in-linu je zde dráhy o délce 423 a 154 metrů a lavičkami, parkovištěm i občerstvením. Z větších sportovišť je zde Sportcentrum Eden, sportovní hala, zimní stadión, koupaliště, Tipsport laguna s aqvaparkem a dalšími službami, Studio PUK (posilovny), je zde i skatepark, další hřiště i dětská, lesopark atd.
Kam za kulturou
Pro návštěvníky opět zmíníme zdejší Muzeum Českého krasu, ale i výstavní síně v obou branách, Městská galerie a kulturní centrum Holandský dům.
Hlavní kulturní organizací je Městské kulturní centrum, které pořádá denní kulturu pro občany, ale i veliké městské akce, jako je mezinárodní hudební festival Talichův Beroun. Z dalších to je třeba masopust, karneval, Jarní hrnčířské a řemeslné trhy a Koláčfest, Hrnčířské trhy a mimo jiných i sportovní akce, třeba běh přes Městskou horu.