Domů / Doporučujeme / 5 nejlepších destinací pro rok 2017

5 nejlepších destinací pro rok 2017

Kam na dovolenou v roce 2017? Přece tam, kde to žije! Polehávání na pláži je možná to pravé pro ospalce, aktivní jedinci si ale zaslouží prožít něco nezapomenutelného. Vyzkoušejte některý z našich tipů na města, jež nikdy nespí, a naplňte své dny dobrodružstvím, zábavou, kulturou, historií a dobrým jídlem a pitím. Která místa byste v příštím roce rozhodně neměli vynechat.

1. New York

Velkolepá americká metropole se na prvním místě seznamu neocitla náhodou. Velké jablko nabízí trochu od všeho, tudíž neexistuje sebemenší šance, že byste se byť jen na minutu nudili. Už jen obšlápnout si památky, které jste dosud znali jen z televizní obrazovky, zabere pěkných pár dní – a nemůžete vynechat ani prohlídku světoznámého Metropolitního muzea umění. Milovníci přírody a moře se nemusí pobytu ve městě obávat, protože podél pobřeží New York se táhnou dlouhé bílé pláže, kde se lze kdykoliv osvěžit a Central park láká k piknikům. Věděli jste, že se zde vyskytuje i značné množství velryb? Večer pak můžete užívat nočního života nebo navštívit jeden z věhlasných muzikálů na Broadwayi. Jedinečné panorama se vám otevře z vyhlídkové terasy One World Observatory, která byla otevřena v roce 2015 ve stejné výšce jako dříve u “Dvojčat”. Chcete-li prozkoumat místní kolorit, rozhodně se vydejte do etnicky různorodé čtvrti Queens, která přeje umělcům a rozkvétá kulinářskými divy.

2. Amsterdam

Nemáte-li chuť vyjíždět z Evropy, nebo vám brání rozpočet, neznamená to ještě, že se budete o dovolené nudit. Amsterdam je natolik různorodé město, že o zážitky skutečně nebudete mít nouzi. Podobně jako Benátky je holandská metropole protkaná vodními kanály, nad nimiž se sklání kouzelné domy. Můžete ji prozkoumat jak pěšky, tak na kole nebo z loďky, která vám poskytne zase jiný úhel pohledu. Kosmopolitní atmosféra města přivítá i nejrůznější menšiny – do pestrobarevného, pulzujícího života zapadne každý. I zde platí, že jde současně o město umění, kde si můžete prohlédnout jak moderní interaktivní expozice, tak díla klasických umělců jako Rembrandt nebo Van Gogh. Místní tržiště vás okouzlí nevšedním sortimentem nejen sýrů či ryb a při večerním posezením v některé ze stylových hospůdek zase okusíte skvělá místní piva – výběr je opravdu neuvěřitelný. Poté se můžete vydat třeba na procházku nechvalně proslulou čtvrtí Red Light District.

3. Tel Aviv

Další město s velmi specifickou atmosférou je izraelský Tel Aviv, který je podle žebříčku Lonely planet třetím nejlepším městem světa. Tuto příčku zaujímá i v našem výběru, a rozhodně to není jen pro nejstarší přístav na světě, staré město Jaffa. Tel Aviv je totiž na hony vzdálen upjatosti zbytku státu – velkou část jeho obyvatelstva tvoří mladí lidé, kteří se odmítají usadit, a ti mu udávají rytmus. I jeho tvář je velmi moderní, vytvořena převážně ve stylu Bauhausu. Tím si město vysloužilo dokonce místo v seznamu světových historických památek UNESCO za největší seskupení budov (více než 4000!) postavených v tomto stylu. Nízkonákladové letecké společnosti často nabízejí levné letenky do Tel Aviv, takže můžete toto město mladých hudebníků, fotografů, spisovatelů, výtvarníků a herců poznat, i když máte hluboko do kapsy. Nové síly po náročné noci můžete načerpat na některé z písečných pláží, kde je příjemná teplota vody po většinu roku.

tel-aviv-plaz

4. Hanoj

Zatoužili jste po troše exotiky? Pak by vám mohlo zachutnat hlavní město Vietnamu Hanoj. Stará čtvrť se svými historickými uličkami, vznosnými pagodami a vodními kanály vás svou atmosférou okamžitě vtáhne do Asie 13. století, kdy zde převládali kupci. A skvěle nakoupit můžete na zdejších tržnicích s tradiční atmosférou i dnes! Poté na vás už bude čekat vynikající asijská kuchyně. Až se nasytíte skvělého jídla i starých chrámů, vyrazte k některému z jezer plných leknínů a želv, která obklopuje celá řada legend. Nejznámější je Jezero vráceného meče, pojmenované po magickém meči, kterým prý někdejší císař vyhnal z Vietnamu Číňany. Co se týče nočního života, Vietnam se rozhodně nenechá zahanbit. Pokud byste namísto moderních barů zatoužili po troše tradiční zábavy, místní specialitou je tzv. divadlo vodních loutek, hrané právě na místních jezírkách.

5. Sydney

Světadílem, který jsme ještě nezmínili, je Austrálie – a byla by rozhodně veliká škoda ji z vašich cestovních plánů vynechat. Největší město kontinentu, Sydney, je proslulé především unikátní budovou opery, jedná se však také o jeden z nejnádhernějších přístavů na světě. Vydejte se sem, pokud zatoužíte po troše slunečních paprsků uprostřed zimy – odvrácená polokoule vás na Vánoce překvapí třicítkami až čtyřicítkami a úžasně blankytným mořem. Surfování, šnorchlování a spousta dalších vodních sportů je tu na denním pořádku. A až večer vyrazíte do víru nočního života, nezapomeňte se projít po známém Harbour Bridge, který stoupá až do výšky 100 metrů nad oceán. Hned pod ním se rozkládá turisty oblíbená stará čtvrť – The Rocks.

O Jan Neckář

Zkuste také

Jihlava (Iglau) Old City Gate, Moravia, Czech Republic

Dovolená v Jeseníkách a v Jihlavě

Láká vás dovolená v českých luzích a hájích? Proč nezůstat v létě na území Česka, …