Zámek Konopiště u Benešova navštíví každoročně tisíce turistů. Většina z nich však netuší, že jen o kousek dál se nachází památka, která si rozhodně zaslouží nemenší obdiv.
Jméno kostelíku Chvojen má původ ještě v době středověku, kdy na tomto místě stávala vesnice obklopená hustými smrkovými lesy. Historie místa však sahá až do 3. století n. l., kdy zde bylo keltské hradiště. Možná už Keltové vycítili pozitivní energii, kterou citliví jedinci v této lokalitě vnímají.
Slavná Ptolemaiova mapa
V současnosti zbyl z výše zmiňované vesnice pouze kostelík sv. Jakuba a Filipa, který v letošním roce slaví 800 let od založení. Malebná stavba má stěny pokryté freskami, jejichž tajemné náměty jsou záhadou pro mnoho odborníků i obdivovatelů historie. Objevíte zde například patrony kostela, korunovaci Panny Marie i výjev z očistce. Jedním z hlavních tajemství je slavná starověká Ptolemaiova mapa, na níž je zobrazena naše Země ve středu Vesmíru. Proč byla tímto symbolem vyzdobena právě zeď zdánlivě nevýznamného Božího chrámu, je dodnes záhadou.
Tajemné chodby a Jantarová komnata
Z kostelíka navíc prý vede podzemní chodba až na Konopiště, která je místy vysoká a široká tak, že jí mohou projet dva jezdci na koních. Za II. světové války byl tento kraj zabrán Němci, kteří prý podzemní prostory plánovali používat pro vývoj zbraní. Navíc je podle některých teorií Chvojen také strážcem části slavné Jantarové komnaty. A přestože tu při své návštěvě pravděpodobně neobjevíte, pozoruhodné tajemné charisma, které vychází z každého místa na tomto kopci, vám to zcela jistě vynahradí.