Naučná stezka Kladskými rašeliništi vznikla roku 1977 a patří k vůbec nejstarším stezkám u nás. Právě díky ní můžete vstoupit do světa vzácných druhů rostlin a živočichů a podívat se do tak trochu jiného světa.
CHKO Slavkovský les má mnohá rašeliniště, z nichž Tajga je největší. Mezi ostatní patří například Paterák, Lysina, Malé rašeliniště nebo Husí les. Kladenská stezka je dlouhá téměř 1, 6 km a díky své nenáročnosti je vhodná i pro vozíčkáře či kočárky. Dřevěný chodníček vás zavede do hlubin rašeliniště a představí vám přírodní i historické zajímavosti zdejší oblasti.
Kladská rašeliniště se rozkládají na ploše téměř 300 hektarů v nadmořské výšce od 800 do 930 metrů. Rašeliniště zde začala vznikat před více než 10 000 lety v místech vzniklých jezírek, která později začala zarůstat vodními rostlinami a rašeliníky. Kromě toho, že je tato oblast úkrytem pro mnoho ohrožených organismů, slouží také jako zásobárna vody i v obdobích sucha.
Rostlinstvo
Kyselá půda a nedostatek živin – rašeliniště je pro rostliny extrémním prostředím, kterému se musely přizpůsobit. Můžete zde vidět nejrůznější druhy masožravých rostlin, například rosnatku okrouhlolistou nebo tučnici obecnou, ale také další zajímavé druhy, například zakrslé borovice blatky, kleče nebo borovice bažinní. Daří se zde i vzácným druhům mechorostů, lišejníků či rašeliníků.
Živočišstvo
Příroda Kladenských rašelinišť je stále zdravá a divoká, proto se zde můžete setkat s mnoha ohroženými živočišnými druhy. Kromě legendárního tetřeva hlušce se zde v roce 1966 usadil i rys ostrovid. V dutinách starých stromů žijí vzácní ptáci jako například datlík tříprstý nebo kulíšek nejmenší. Pravidelně zde hnízdí také čáp černý, jestřáb lesní, ledňáček říční. Na jaře svou pestrostí udivuje žluťásek borůvkový nebo různé typy vážek a šídel.
Jak se sem dostanete?
9 km od Mariánských Lázní se nachází Kladská. Naučná stezka začíná kousek od místního parkoviště a pokračuje písčitou cestou až k dřevěným můstkům.