Asi pět kilometrů od Jablonce nad Nisou se rozkládá oblast Kittelovsko, která je opředena mnoha tajemnými mýty a pověstmi o legendárním lékaři a léčiteli Eleazaru Kittelovi. Ten žil v těchto končinách, kde se staral o chudé a nemocné. Naučná stezka Kittelovsko vás provede jeho životem i dílem…
Naučná stezka Kittelovsko
Naučná stezka byla slavnostně otevřena 1. Května 2008 a spolu s výletním areálem Pěnčín a vláčkem do Krásné tvoří skvělý tip na výlet. Stezka obsahuje pět zastavení s informačními tabulemi, které jsou rozmístěny mezi Kittelovým domem „Burk“ a kostelem sv. Josefa. Dozvíte se zde informace o životě doktora, o pověstech, které o něm dodnes kolují, stejně tak i o památkách. Od roku 2010 je také otevřeno Kittelovo muzeum, jehož interaktivní expozice je zaměřena nejen na samotného léčitele Kittela, ale i na historii Kittelovska, lidové léčitelství a sílu bylin.
Kdo byl tedy onen tajemný doktor Kittel?
Za přezdívkami „Faust Jizerských hor,“ „černokněžník ze Šumburku,“ či „ďáblův doktor,“ stojí slavný ranhojič, který zde žil v 18. století. Slavným se stal již za svého života. Typický byl pro něj dlouhý splývavý plášť, který nosil za každého počasí.
V září roku 1779 Kittel setkal se samotným císařem Josefem II. v Šumburku (dnešní Krásné), což si císař následně zaznamenal do svého cestovního deníku. Tento léčitel nebyl známý pouze v Jizerských horách, ale po celých Čechách, což také dokazuje tehdy používané rčení „Tomu už ani Kittel nepomůže.“
Po své smrti se stal Kittel legendou a mimo jiné inspiroval řadu umělců, například Emma Destinová o něm napsala loutkovou hru, Mikoláš Aleš jej ztvárnil v knize Pražských pověstí, ale psali o něm i spisovatelé J. Svátek, J. Wenig a další.
Kromě naučné stezky a Kittelova muzea můžete v tomto kraji navštívit také Čertovy kameny – místo, kde se doktor Kittel údajně upsal ďáblu nebo pramen potoka Žernovník, odkud prý pochází kostra neznámého vojáka, kterou měl doktor Kittel ve své pitevně.