Záhadný a tajuplný, tak by se dal nazvat nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci, který láká celou řadu zvědavců.
Místo s pozitivním nábojem
U tohoto chrámu přesně nevíme, kdy byl založen, ani kým. S největší pravděpodobností to však byl Plichta ze Žerotína, jeden ze slavných bojovníků, který bojoval za krále Jindřicha VII, Krále Eduarda II. Plantageneta a také českého krále Jana Lucemburského. Žil v letech 1291-1322 a se stavbou započet v kolem roku 1316. Bohužel po požáru kláštera, který k němu přiléhal, zůstal celý chrám nedostavěn. Zajímavostí je, že místo na kterém měl chrám vzniknout, nebylo vůbec obyčejným místem.
Podle psychotroniků se stavba nachází na silně léčivé pozitivní zóně ve tvaru kříže, ve kterém se násobí síla dvou pozitivních zón. Díky tomu jsou přítomní zbavováni deprese, mají dobrou náladu a radost ze života. Pobyt na tomto místě se doporučuje osobám postiženým nejrůznějšími psychickými neduhy jako je maniodeprese, nedostatek sebevědomí, přecitlivělost a se sklony k depresi, ale také osobám, které mají úrazy hlavy, mrtvice a jiná onemocnění. Energie tohoto místa posiluje obranyschopnost organismu.
Chrám přitahoval lidi odedávna. Často sem chodily milenci i staří lidé, kterým se zde dobře odpočívalo. Lidé si v prostorách zeleně chrámu rádi zpívali, tancovali a hrají. I proto se zde často pořádají svatební obřady a dokonce se tu natáčelo i několik filmů. Zajímavostí je i samotná stavba, která je i přes své nedokončení velmi mistrně zhotovena. Důvodem ukončení stavby byla nejspíše finanční nouze, která donutila rod Žerotínů stavbu pozastavit a již nikdy nebyla obnovena a později sloužila jen jako místní hřbitov.
Jedinou dokončenou částí je barokní zvonice, která byla vystavěna po požáru staré věže v roce 1744. Chrám je dnes volně přístupný a je zapsán na seznamu kulturních památek České republiky.