Domů / Západní Čechy / Hřebčín Kladruby

Hřebčín Kladruby

Kladruby jsou synonymem rehabilitace a kladrubského koně. Obojí je pravdou, neboť v obci Kladruby nad Labem, která se nachází zhruba 20 km západně od Pardubic, je známý rehabilitační ústav určený k poskytování ústavní rehabilitační léčby pacientů po úrazech a operacích pohybového ústrojí.

Kromě ústavu jsou však Kladruby do podvědomí lidí zapsány díky místnímu Národnímu hřebčínu, kde se chová již od 16. století Starokladrubský kůň.

Pokud do Kladrub zavítáte, nemůžete při průjezdu touto nevelkou obcí minout zámek s kostelem svatého Václava a Leopolda a hřebčínem, který se nachází prakticky v centru Kladrub. Národní hřebčín byl v roce 2002 prohlášen národní kulturní památkou. Součástí hřebčína je rovněž zámek a celý areál je přístupný pro veřejnost, která se může seznámit na prohlídkových okruzích s historií zámku i chovu koní, stejně tak se současným stavem.

640px-Hřebčín_Kladruby_nad_Labem

Obec Kladruby leží v Polabské nížině a zdejší prostředí je pro chov koní velice příznivé. Proto zde byl nejprve vybudován hřebčín, ke kterému pak ve druhé polovině 16. století nechal císař Maxmilián II. přistavět zámek. Ten obýval při svých častých pobytech na tomto místě, jelikož byl velkým příznivcem koní. Zámek, hřebčín a také kostel tvoří jeden celek.

Starokladrubák je jedním z nejstarších koňských plemen. Je to teplokrevné plemeno u něhož je hlavním chovným účelem vyšlechtit mohutného kočárového koně určeného k reprezentativní a ceremoniální činnosti.

Základ dnešního chovu koní založil Maxmilián II. v roce 1562, když v Kladrubech nechal postavit hřebčinec s jízdárnou a kovárnou. Roku 1579 udělil císař Rudolf II. hřebčínu statut císařského dvorního hřebčína. Jeho podoba se později několikrát měnila. Faktem zůstává, že Národní hřebčín v Kladrubech je patrně nejstarším velkým hřebčínem na světě, které se dnes zabývají chovem starokladrubských koní.

Milovníkům ušlechtilých koní jsou umožněny prohlídkové okruhy areálem hřebčína. Oblíbené jsou vozatajské soutěže pořádané v Kladrubech i na jiných místech v republice, jichž se kladrubští koně s úspěchem zúčastňují. Kladrubáky ovšem můžete vidět v akci i během zimy, neboť se pořádají halové přehlídky a soutěže jako například ve Slatiňanech.

O Makawiel

Zkuste také

Chodov

Chodov se svými asi 14,5 tisíci obyvateli leží v údolí na soutoku Chodovského a Vintiřovského …