Domů / Tipy na výlet / Navštivte gotický hrad v Českém ráji

Navštivte gotický hrad v Českém ráji

S příjemným oteplením a krásným počasím přichází také touha objevit nová místa a vyrazit na výlet. Dopřejte si se svou rodinnou výlet za krásným gotickým hradem Kost v Českém ráji. Pravidelně se tu konají i různé kulturní akce: například Velikonoční prohlídky (19.-21.4.) či čarodějnický slet v létě. Stačí sledovat oficiální stránky hradu Kost a těšit se na nové události.

O hradu

Hrad byl postaven již před rokem 1349 Benešem z Vartemberka. Hrad Kost je zajímavý také tím, že jako jeden z mála hradů nestojí na kopci, ale v údolí pískovcového ostrohu. Hrad je dodnes velmi pěkně zachovalý a při pohledu na něj až mrazí. Během svého života hrad vystřídal mnoho majitelů, ať už to byl rod Vartemberků, Házmburků, Lobkovicové či Albrecht z Valdštejna. Zajímavé je, že má hrad věž s lichoběžníkovým půdorysem.

Prohlídkové okruhy

Ať Kost navštívíte a prohlédnete si její interiéry nebo se jen necháte unést její mohutnou siluetou, hrad vás určitě okouzlí. Před prohlídkou hradu si můžete vybírat ze čtyř okruhů. Prvním z nich je okruh Rod Kinských v Čechách. Prohlídka trvá asi 50 minut a uvidíte v něm například černou kuchyni a nedobytný pokoj. Druhý okruh vás zavede do středověké mučírny, hradní hospody a spodního patra Bílé věže. Třetí okruh je věnován zkrácené prohlídce a funguje jen během letních měsíců. Čtvrtý okruh je věnován dětem a pohádkám.

Středověká mučírna

I když ve sklepě Vartenberského paláce býval kdysi sklad vína, děti jistě zaujme spíše dnešní využití sklepa, které znázorňuje mučírnu. Atmosféru mučírny zde doprovází pochmurná hudba, hned nad vchodem uvidíte železnou klec s čarodějnicí. Je zde také vystavena jediná veřejně přístupná funkční gilotina v Česku. Jde o kopii gilotiny, na které se popravovalo za první republiky. V mučírně nechybí ani popravčí špalek se sekerou či stojan na bičování. Hrůzou se vám budou ježit vlasy a děti už si dají příště pozor na zlobení.

O Vojta

Zkuste také

Tip na zimní wellness pobyt na zámku

Zastavte se, odpočiňte si a načerpejte sílu. Budete ji potřebovat! Epidemie sílí. Počet infikovaných koronavirem …